Ege Haberleri

EGE

  Evlenmeye zaman bulamadı

  Cavit AKGÜN / MUĞLA, (DHA)
  11.09.2014 - 01:01 | Son Güncelleme:

  MUĞLA'da, 58 yıldır sinema sektöründe çalışan Erol Kutlay, mesleğine olan bağlılığı yüzünden hiç evlenemedi. Kutlay, "Sinemada gazoz satarak mesleğe başladım, bugünse kentin en eski sinemasını işletiyorum" dedi.


  CHP Muğla Merkez İlçe eski Başkanı, 75 yaşındaki Erol Kutlay, ailesinin maddi durumunun kötü olduğunu, bu nedenle ortaokuldan itibaren çalışmaya başladığını söyledi. Kutlay, "Muğla'daki yazlık sinemada 28 yaşına kadar yer süpürdüm, nohut, çekirdek sattım. Gişede çalıştım. Ustam, çalışmamdan memnun olduğunu söyleyerek bana sinemada makinistliği öğretti ve ben o zaman 15 lira haftalık almaya başladım. Maddi imkansızlıklar nedeniyle Esnaf Kefalet Odası'ndan kredi çekerek yazlık sinema açtım. 1970 yılında ise kışlık sinema açtım ve Muğla'da birçok lüks sinema varken bizim elektrik sobalarıyla ısınan, tahta sandalyelerin bulunduğu sinemaya halkımız büyük ilgi gösterdi. Bu dönemde iyi para kazanarak borçlarımı ödedim" dedi.
  Televizyonun toplum hayatında etkin bir şekilde yer almasıyla çok sayıda sinemanın kapandığını belirten Kutlay, şöyle konuştu:
  "Sinemamızda daha çok o dönemde Zeki Müren, Türkan Şoray ve Yılmaz Güney filmleri oynattık. Müşteri kitlemizin çoğunu kadınlar oluşturuyordu, sinemaya büyük ilgileri vardı. Hatta kadınlar için özel matineler düzenliyorduk. 1994 yılında işlettiğim belediye sineması, elektrik kontağından çıkan yangında kullanılmaz hale geldi. Birikimimiz de bir anda kül oldu. Bu acı olayın yarasını sarmamız çok uzun zaman aldı. Bu süreçten sonra azimle çalıştım ve kaybettiğim her şeyi sinema sevgim sayesinde yeniden kazandım. Bugünse kentin en eski sineması olan Zeybek'in işletmeciliğini yapıyorum."
  Kutlay, "Gençliğimde fiziği düzgün ve yakışıklı bir delikanlıydım. Arkadaşlarım beni hep Göksel Arsoy'a benzetirlerdi. Çok kadın arkadaşım oldu, elbette onlardan biriyle evlenebilirdim. Ama bizim işin mesaisi, saati yok, bu mesleğe olan aşkımdan, evlenme fırsatı bile bulamadım" diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı