Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Evlenince bana ve eşime 10’ar bin lira ikramiye var mı?

SORU: Gazetelerde okuduğuma göre, evlenenlere devlet 10’ar bin lira ikramiye verecekmiş.

Ben de evlenip askere gideceğim. Sözlüm de dört yıldır çalıştığı işyerinden ayrılacak. İkimiz de SSK’lıyız. Bu 10’ar bin lirayı evlenmeden önce mi sonra mı alacağız? Bir de nereye başvurmalıyız? Ayrıca kıdem tazminatı hakkımız da var mı veya o yanıyor mu?
Efe Ersan- İSTANBUL
YANIT:
Üzüleceksiniz ama evlenene 10’ar bin lira ikramiye yok. Bir kişiye de yok. Siz askere giderken, eşiniz de evlendiği tarihten itibaren bir yıl içinde işinden ayrılırsa, kıdem tazminatı ödenir.

Arsayı ayni sermaye koymak satış sayılır mı?
SORU:
Üç yıl önce 800 bin liraya aldığım arsayı, ortağı olduğum şirkete 2 milyon TL değer üzerinden ayni sermaye olarak koyacağım. Bu işlem satış sayılarak, gelir vergisine tabi tutulur mu?
Merdan Aras- İSTANBUL
YANIT:
Arsayı ayni sermaye olarak şirkete koymanız, elden çıkarma sayılır. Gelir Vergisi Kanunu’nun Mükerrer 80/6. maddesi uyarınca, kazancınız “değer artışı kazancı” olarak gelir vergisine tabi tutulur. Gelir İd.Bşk. Eskişehir VD. Bşk.nın 17 Şubat 2012 tarih ve 40-2/77-24 sayılı özelgesi de bu yöndedir.

Damat kızımı boşarsa işhanının yarısını alır mı?
SORU:
Dünyalar güzeli tek kızım var. Vefat eden eşimden miras kalan, dörtte üçü kızıma, kalanı da bana ait büyük bir iş hanımız, altında da 5 mağaza var. Aylık toplam kira gelirimiz 226 bin TL. Kızımla evlenmek isteyenlerin ardı arkası kesilmiyor. Kızımla gayrimenkulü için evlenip, kısa sürede boşanıp gayrimenkulünün yarısını almayı düşünecek damat adaylarından çekiniyorum. Nasıl bir önlem alabilirim?
Süheyla Çizmecioğlu- İZMİR
YANIT:
Rahat olunuz. Evlenmeden önce edinilmiş gayrimenkuller ve evlendikten sonra miras kalanlar, mal paylaşımına girmez. Siz ölünce kızınıza kalacak gayrimenkulünüzden de müstakbel damat pay alamaz.

Ferdi kombi sistemine geçiş
SORU:
Apart-manlarda ısınma sisteminin merkeziden ferdiye geçmesinde inşaat alanı karar yetersayısını nasıl etkiler?
Umut Demirci - ANKARA
YANIT:
Toplam inşaat alanı 2.000 m2 ve üzeri binalarda, kat maliklerinin “oybirliği” ile
karar vermeleri gerekiyor. 2.000 m2’nin altındakilerde ise “oyçokluğu” aranır.

Gelir getirmeyen arsa

SORU:
Gelibolu yakınlarında 2 x 500 metrekarelik arsamız var. Ekip biçmiyoruz, geçen seneki bir yazınızda gelir getirmiyorsa vergi ödememiz gerekme-diğini yazmıştınız. Bu doğru mu?
Filiz Samakoğlu – İSTANBUL
YANIT:
Sıfır oranlı emlak vergisi sadece konutlar için o da belli koşullara bağlı olarak uygulanıyor. Arsanız için emlak (arsa) vergisi ödemeniz gerekiyor. Hatırladığınız olay şuydu; bir emeklinin veya işsizin ya da engellinin, 200 metrekareyi aşmayan bir konutu varsa, ayrıca (gelir getirmeyen) arsası dahi olsa, konutu için emlak vergisi ödemez.

Ev alırken tazminatımın yarısını alabilir miyim?

SORU: Ben 2002 yılından bu yana 10 yıldır kamu kurumunda çalışmaktayım. Ev almak istiyorum. Kıdem tazminatımın yarısını kurumdan alabilir miyim?
Kürşat Balkan - ADANA
YANIT: O yasa çıkmadı. Tasarı geri çekildi. Sonuç olarak kıdem tazminatınızın yarısını ev alımı için kurumunuzdan alamazsınız.

X