Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Evlatlık kızla evlilik yasası!

  DIŞ HABERLER SERVİSİ
  29 Eylül 2013 - 01:52Son Güncelleme : 27 Eylül 2013 - 20:51

  İran’da aile reisinin evlatlık kızıyla evlenmesine izin veren madde parlamentodan geçti. Üstelik maddenin yer aldığı yasa ‘çocukların korunmasıyla ilgili.’ Yasayı şimdi Koruyucular Konseyi değerlendirecek.

  İRAN’DA geçen pazar günü parlamento tarafından onanan yasa, mahkemenin çocuğun çıkarına olduğu yönünde karar vermesi durumunda aile reisi babanın, evlatlık kızıyla evlenmesine izin veriyor. İnsan hakları örgütlerine göre, bu yasayla kızlar 13 yaşına kadar erkekler ise 15 yaşından sonra evlendirilecek, pedofili yasallaşacak. Ülkede 2010’da 10-14 yaş arası 42 bini aşkın çocuk, sadece Tahran’da ise on yaşının altındaki en az 75 çocuk evlenmişti.

  PEDOFİLİYİ YASALAŞTIRIR

  Şadi Sadr isimli insan hakları avukatı, İngiliz Guardian gazetesine yaptığı açıklamada “Evlatlık çocukla evlenmek, İran kültüründe yok. İran’daki ensest olayları, dünya çapındaki diğer ülkelerden ne fazla ne az. Fakat bu yasa pedofiliyi yasalaştırır, çocukları tehlikeye atar. Eğer bir baba reşit olmayan evlatlık çocuğuyla evlenir ve birlikte olursa bu tecavüz olur” dedi.

  13 YAŞ ALTI NİKÂH

  Sadr’a göre İranlı yetkiller evliliklerdeki olası cinsel istekleri azaltmak istiyor. İran’da mevcut duruma göre 13 yaşın altındaki bir çocuk sadece hakim izniyle evlenebiliyor. Üvey evlatla evlenmek ise her koşulda yasak. Bazı uzmanlara göre yasa İslam’a aykırı. İran’daki en etkili yönetim organı olan, parlamentodan geçen yasaları reddetme yetkisi olan Koruyucular Konseyi’nden geçemeyecek.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı