Evlat sevgisi ağır basmış

Arzu Çakır Morin/Paris
15.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

Louis Vuitton’un patronu Bernard Arnault’nun, Belçika vatandaşlığına yüksek gelir vergisinden değil, ‘çocuklarının geleceğini korumak’ için miras devri için geçtiği ortaya çıktı.

FRANSA’nın en zengini, dünyanın ise 4’üncü zengini Louis Vuitton’un patronu Bernard Arnault’nun, Cumhurbaşkanı François Hollande’ın zenginlere uygulamak istediği yüksek gelir vergisinden değil, miras devri sırasında devletin aldığı yüksek paydan kaçtığı ortaya çıktı. Belçika’ miras devri sırasında yüzde 3 pay alırken, Fransa’da bu oran yüzde 40’ı aşıyor.

Yüzde 3 vergi

Belçika İşçi Partisi PTB, Belçika’ya vatandaşlık başvurusu yaptığı için ülkesinde sert eleştirilere hedef olan Arnault’nun ‘çocuklarının geleceğini korumak’ gerekçesiyle, Belçika’da 2008 yılında, ‘Protectinvest’ adında bir Vakıf kurduğunu açıkladı. Böylece Fransız işadamının, çocuklarına mirasını devrederken bu mirasın yarısına yakınını değil, sadece yüzde 3’ünü vergi olarak ödeyeceğini kaydetti.
Belçika yasalarına göre, Arnault, bu vakfa mal varlığını aktarırsa ve çocuklarına noter huzurunda sertifika aracılığıyla mirasını devrederse, çocukları yüzde 3 oranında miras vergisi ödeyecek. Arnault mirasını devrettikten sonra 3 yıl içinde ölmezse, çocukları bu yüzde 3’lük devir vergisini de ödemeyecekler, ödeme 3’üncü yılın sonunda yapılacak.  Eğer bu süre içinde ölürse, devir vergisi ödenecek. Ama bu fırsattan yararlanabilmeleri için yalnızca Arnault değil, çocuklarının da Belçika’da oturması şartı aranıyor.

‘Defol git’ manşetiyle 700 bin Euro’dan oldu

BU arada Arnault’nun Belçika vatandaşlığına başvurusuna en sert tepkiyi gösteren Fransız Liberation’un konuyla ilgili şok manşeti, gazeteye pahalıya mal oldu. Arnault’nun yakın arkadaşı eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin bir çiftçiye söylediği sözü kullanarak, ‘Defol git zengin salak’ manşetini atan Liberation, Arnault’nun patronu olduğu LVMH Grubu’nun reklamlarını kaybetti. Grup, gazeteye yıl sonuna kadar vermeyi planladığı 150 bin Euro’luk reklam sözleşmesini geri aldı. rnault’ya destek veren diğer büyük markalar da reklam sözleşmelerini iptal edince, bu rakam 700 bin Euro’ya yükseldi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı