EVLAT EDİNMEK GÜNAH MI

10 Mayıs 2013 - 17:14Son Güncelleme : 10 Mayıs 2013 - 17:14

TV 8'deki “Seda Sultan” programına konuk olan Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurettin Turgay’ın evlat edinmenin haram olduğunu savunması tepki çekti. Özellikle sosyal medyada Turgay'ın bu sözlerine çok tartışıldı.

İlahiyatçı Prof. Dr. Nurettin Turgay, evlat edinmenin dinimizce caiz olmadığını, yapanın büyük günah işlediğini belirterek " Hz. Yusuf ve Hz. Musa, küçüklüklerinde başkaları tarafından evlat edinilmişlerdi. Hz. Muhammed ise kendisine peygamberlik görevi verilmeden önce, Hz. Zeyd’i evlat edinmiştir. Evlat edinmeyle ilgili Ahzap Sûresi 3., 4., 5. ve 6. ayetleri nazil olunca, Hz. Muhammed evlatlığı Zeyd ile arasındaki bağına Allah’ın emri gereği son vermiştir. Böylelikle Müslümanlar arasında evlatlık kaldırıldı ve Müslümanlar evlat edinme olayından şiddetle uzak durdular. Evlat edinmek, İslâm dinine göre haram, günah ve yasaktır. Şu anda evlatlık alan ailelere tavsiyem şudur: Miras konusuna sebep olacak evlatlık işlemini iptal etsinler. Evlatlık olarak aldıkları çocuğun, bir başkasının çocuğu olduğunu unutmasınlar. O çocuğu beslemek, büyütmek, okutmak, iş güç sahibi etmek ve evlendirmek, büyük bir sevaptır. Bu gibi konularda dini açıdan bir sakınca yoktur. Ancak evlat edinmesinler. Çünkü evlatlık olayı, mirasta haksızlığa sebep olmakta, aile içerisinde İslâm ahlakına uygun düşmeyen yakınlıkların meydana gelmesine sebep olmaktadır" dedi.

SİZİN YÜZÜNÜZDEN...

Turgay'ın bu sözleri üzerine Sosyal Hizmetler Uzmanı Kahraman Eroğlu “Sizin söyledikleriniz yüzünden bir çok kişi evlat edinmekten vazgeçti” diyerek tepkisini dile getirdi.

 

       

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 49 Yorum }
 • Kemal Mert 11.5.2013 01:46:33
  Adamcağız doğru söylemiş. İslamda evlatlık diye bir kurum yoktur. Kuran yetim bakmayı, onların işlerini düzene koymayı ısrarla tavsiye eder. Fakat siz onlara 'Senin annen ve baban biziz" diyemezsiniz. Kuran'a göre, yetimler öz ebeveynlerine izafe ile çağırılmalı + Bakan ve bakılan dinde kardeştir.
 • kene o 11.5.2013 00:15:34
  Bu tür düşüncelere sahip insanların profesör olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Artık çok sıkıldım ülkenin bu halinden ve git gide umudumu kaybediyorum.
 • cengiz elbir 11.5.2013 00:13:15
  islamiyetten kasıtlı olarak soğutuyorlar sanırım :)
 • kerem zorlu 11.5.2013 00:06:39
  Sadece bu adamlara inat artik hergün bir günah iseyecem
 • ahmet güven 10.5.2013 23:22:25
  Yahu Allah dıktatör mü ,onu yapma bunu yapma o yasak bu yasak Allah insanları niçin yaratı yakmak için mi,yaratığı kulunun ne yapacağını önceden bılmıyormu,Şu evrene bır bakın Allah'ın kullarına ıhtıyacı mı var,Şu dın adamlarına bak Kurandakı aynı ayetı hepsi kendı fıkrıne göre yorumluyor.
 • DAPHNE KUT 10.5.2013 22:56:37
  Din insanların sevgi dolu olması için vardır,aksini düşünemiyorum.Biz de evlat edindik.Onun sayesinde anne ve baba olduk.Sevgiyle ve bizim verdiğimiz terbiye ile büyüyor çocuğumuz.Büyüyünce mahrem ve dinen caiz değil diye sevgiden ve mirasımdan mahrum etmeyi düşünemiyorum bile...
 
HaberlerecbKonya BarosuFevzi Kayacanistifakorgeneralhava kuvvetlerihasan