Gündem Haberleri

  Evlat edinmede koruyucu aileye öncelik

  A.A.
  01.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, koruyucu aile sistemini ailenin talebi doğrultusunda evlat edindirme sistemiyle entegre edeceklerini açıkladı.

  Şahin konuyla ilgili şu bilgileri verdi: “4-5 yıldan beri koruyucu anne olarak yanında kalmasına rağmen evlat edindirme sistemiyle ilgili tüzükte yaşanan sıkıntıdan dolayı ‘Yok sen artık başka bir annenin yanına, başka bir aileye evlat verileceksin’ sistemi kabul edilemez. Hızlı şekilde bakanlık o duruma da müdahale etti. Sosyal hizmetlerde çalışan arkadaşlarımız, çocuğun koruyucu ailede kalması ve onların evlat edindirme talebinin doğru olduğunu talep etti ve çocuk koruyucu ailede evlat edinilecek şekilde devam etti.”
  Önce ona soracağız
  “Mahkeme kararını da takip ettik. Ama şimdi tüzüğümüzü de değiştiriyoruz. Koruyucu aile sisteminde, eğer aile talep ediyorsa evlat edindirme sistemiyle entegre ediyoruz. Eğer o çocuk evlat edindirilecek sisteme uygunsa ilk önce koruyucu aileye soruluyor, ‘Bu çocuğu evlat edinmek istiyor musunuz?’ diye. Onlar ‘Yok’ diyorsa sistemi öbür tarafta çalıştıracağız.”

  Koruyucu anne Tinay ile Çocuk Esirgeme’nin başka bir aileye evlatlık vermek için geri almak istediği 3 yaşındaki Nur’un dramını Ayşe Arman yazmış, Aile Bakanı Fatma Şahin sorunu çözmüştü.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı