ANKARA HABERLERİ

Evlat edinme hızlandırılacak

Hürriyet Haber
07.07.2009 - 00:00Son Güncelleme :

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’nun (SHÇEK) 2010-2014 Stratejik Planı’na göre, yurt ve yuvalarda kalan çocukların her yıl yüzde 30’unun, aile ortamında desteklenmesi amaçlanıyor.

YEREL HABERLER ANKARA

Hürriyet Haber

SHÇEK, bu amacı gerçekleştirebilmek için evlat edinme sürecini iyileştirerek hızlandırmayı ve koruyucu aile yanındaki çocuk sayısını her yıl yüzde 15 oranında artırmayı planlıyor.

SHÇEK, 2010-2014 yılı stratejik planını hazırladı. Planda, kurumun verdiği koruyucu ve önleyici çalışmaları artırmak, yatılı bakım hizmeti alanları toplumsal yaşama kazandırarak aile merkezli yerinde hizmet vermek, gelişmiş ülke standartlarına uygun kurum bakımını sağlamak ve sosyal hizmet alanında yerelleşmeyi göz ardı etmeden rehberlik-danışmanlık ve denetleme rolünü güçlendirmek, kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyon kurmak gibi hedefler sıralanıyor.

Örgütlenme sisteminde "sosyal alan yapılanmasına" geçmeyi planlayan SHÇEK, koruyucu ve önleyici hizmetlerle ilgili ulusal, bölgesel ve il düzeyinde "erken uyarı sistemini" kurmayı ve ailenin korunmasına yönelik olarak da her yıl 150 bin aile ya da bireye takip, rehberlik ve eğitim hizmetleri götürmeyi amaçlıyor.

Sosyal hizmet desteği verilen aile ya da birey sayısında artış öngören kurum, plana göre, destek alanlara ek olarak her yıl 175 bin aile ya da bireye, sosyal hizmet desteği verecek. Sokakta çalışan çocuklara yönelik hizmetler yaygınlaştırılacak. Kurum, her yıl bin yaşlıya evde bakım ve gündüzlü hizmetleri götürmeyi, evde bakım hizmeti alan özürlü sayısını 2014’e dek 300 bine çıkarmayı da hedefliyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Evlat edinme hızlandırılacak haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

16 Aralık 2017, Cumartesi
 • İmsak
  06:10
 • Guneş
  07:57
 • Öğle
  12:55
 • İkindi
  15:18
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:08
Sayfa Başı