Gündem Haberleri

  Evinin erkeği anasının kuzusu

  Çeviri: Ayşe AYDIN
  12.01.2002 - 14:45 | Son Güncelleme:

  Erkekler bunalımda... Özellikle ABD ve Avrupa'da birçok psikolog bu görüşte birleşiyor. Anneleri tarafından büyütülen erkekler onlar gibi olmak istiyorlar. Para kazanmak ve güçlü olmak gibi misyonlardan kurtulmanın yollarını arıyorlar. Evinin erkeği olmak için uğraşan erkeklerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Bu grup kendileri için hazırlanan web siteleriyle örgütleniyorlar.

  ‘‘Erkeklerin çok ciddi sorunları var. Bu problemden daha fazla kaçamayız. Gelişmiş ya da az gelişmiş ülke olması fark etmez. Durum tüm dünyada aynı. Antisosyal davranışların çoğu erkeklerde daha yaygın. Şiddet, çocuklara sarkıntılık, uyuşturucu, alkol ve kumar bağımlılığı erkeklere özgü hastalıklar. Mahkemeler ve hapishaneler erkeklerle dolup taşıyor...‘‘

  İngiltere'nin ünlü psikologları arasında yer alan Anthony Clare böyle düşünüyor. Clare, geleceğin sorunlu cinsiyeti olarak kabul ettiği erkeklerin ruhsal çöküntüye girme nedenlerini 'On Men' adlı kitapta topladı.

  Uzmanlara göre erkeklerin kadınlara göre daha kötü durumda olmalarının üç ana nedeni var: Erkekler hayattan bezmiş durumdalar, kadınların ise haklarını kazanmak için bitmek bilmeyen enerjileri var. Erkeklerin işlerini yapmak ve para kazanmaktan başka seçim şansları yok, kadınlar çok daha fazla seçeneğe sahipler. Erkekler iş ve özel hayatlarında duygusal açıdan kör olmanın sancılarını yaşıyorlar, kadınların en önemli özellikleri duygusal olmaları.

  Erkeklerin toplum içindeki konumları gün geçtikçe daha karmaşık hale geliyor. Sosyal bilimciler bu durumun nedenlerini ve başlıca belirtilerini açığa çıkarmak için uğraşıyorlar. Son olarak The Economist dergisi 'Erkek olmak zordur' konulu bir makaleye yer verdi.

  Dergiye göre erkekler yıllardır kendilerine biçilen 'giysilerden' artık sıkılmış durumdalar. Özellikle ABD'de birçok erkek güç ve irade simgesi olan mesleklere değil sanata, üretime ve yaratıcılığa yönelik işlere yönelmek istiyorlar.

  Makaleye göre birçok erkek sanılanın aksine kadın hakları konusunda anlayışsız değil. Hatta omuzlarındaki yükü kadınlara devretmek istiyorlar.

  Yapılan araştırmalara göre işgücü açısından aktif yaş olarak kabul edilen yaşlardaki kadınların oranı ABD'de son 20 yılda yüzde 51'den yüzde 73'e çıktı. Buna karşılık erkeklerin oranı yüzde 86'dan yüzde 84'e düştü. Bu eğilimin Fransa ve İngiltere'de de aynı doğrultuda olduğu belirtiliyor.

  ÖZGÜR KADINLAR

  Kadınların eğitimdeki başarıları da bu durumla paralellik gösteriyor. ABD'de 1966'da 'en başarılılar' listelerinde yer alan öğrencilerin yüzde 66'sı erkekti. Bu oran 30 yıl sonra yüzde 44'e düştü.

  Araştırmalara bakılırsa erkekler özgürlük takıntılarını da kadınlara kaptırmış durumdalar. İngiltere'de devlet tarafından açıklanan bir rapora göre 30-34 yaş arasındaki erkeklerin yüzde 10'u aileleriyle birlikte yaşıyor. Bu oran aynı yaş grubundaki kadınlar için yüzde üç. Bu raporun ardından yapılan bir başka araştırmanın sonuçlarına göre erkekler intihar etmeye, kalp krizi geçirmeye ve alkol bağımlılığına kadınlardan daha elverişliler.

  YETTİ ARTIK

  Erkeklerin bu durumu öylesine yaygınlaştıki haklarını korumak için kurulan sivil toplum örgütlerinin sayısı gün geçtikçe artıyor. Yeni Zelanda'da faaliyet gösteren bir örgütün sloganı ise olup biteni özetliyor: ‘‘Kadınlar istediklerini, erkekler ise yapmak zorunda olduklarını yapıyorlar. Bu duruma bir son vermeliyiz‘‘

  'Erkek anneli' ailelerin sayısındaki artışa karşın araştırmalara göre boşanmış ebeveynlerin çocukları çoğunlukla annesiyle yaşıyor. Uzmanlara göre babasız büyümeye alışan çocuklar zamanla bu duruma alışıyorlar ve normal aile düzeni onlar için anormal bir durum olmaya başlıyor. Bu durum evli çiftlerin sayısındaki azalma ile açıklanıyor. Boşanmanın ardından annesiyle yaşayan erkekler kendilerine model olarak annelerini seçiyorlar ve onlar gibi yaşamak istiyorlar.

  Uzmanlara göre bu tür erkeklerin sayısındaki artışla birlikte gelecekte kadın hakları değil, erkek hakları konuşulacak. Bu alanda faaliyet gösteren örgütlerin sayısı artacak. Hatta erkekleri seks objesi olmaktan yakınır hale bile gelecekler!


  ERKEKLER NEDEN BUNALIMDA


  * Para kazanma baskısıyla yetiştiriliyorlar.

  * Kendilerine yakıştırılan 'güçlü ve yıkılmaz' cinsiyet imajından kurtulmak istiyorlar.

  * Duygusal zeka açısından kadınların gerisinde kalıyorlar. Bu nedenle iş ve özel hayatlarında zorluk yaşıyorlar.

  * Sanat ve yaratıcılığın ağırlıkta olduğu mesleklere yönelmek istiyorlar.

  * Eğitimdeki başarı yüzdeleri gün geçtikçe düşüyor.

  * Boşanma oranıyla birlikte anneleri tarafından yetiştirilen erkek sayısı artıyor. Bu şekilde büyüyen erkekler anneleri gibi olmak istiyorlar.

  * Çocuk yetiştirmek istiyorlar ancak toplumsal baskılar nedeniyle çalışmak zorunda kalıyorlar.

  ÖZEL SİTELER

  Birçok web sitesi evinin erkeği olmak isteyen erkeklere yönelik yayınlar yapıyor. ABD'de yaklaşık beş milyon aile bir çocuk ve babadan oluşuyor. Bu durumun ana nedeni kadınların kariyerlerinde yükselme hırsları. Kadınlar çocukları ve evrak çantaları arasında bir seçim yapmak zorunda kalıyorlar ve son yıllarda seçimleri genellikle evrak çantaları oluyor.

  Kadın ve erkeklerin bu durumu 1960'lı yıllarda ABD'deki siyah ırktan ailelerin durumuna benzetiliyor. Bu yıllarda siyahi erkeklerin büyük bölümünün hapiste, geri kalan kısmın ise orduda çalıştığını belirten uzmanlar ailelerdeki kadın hakimiyetinin siyahlarda daha önce ortaya çıkan bir eğilim olduğunu düşünüyorlar.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı