Gündem Haberleri

GÜNDEM

  #evinedön’düler

  Eyüp SERBEST - Abdullah YILDIRIM - Seyit ERÇİÇEK / İSTANBUL
  18 Haziran 2013 - 00:00Son Güncelleme : 18 Haziran 2013 - 01:51

  Gezi Parkı eylemlerinde etkin şekilde kullanılan Twitter’dan önceki gece “Evine dön” çağrıları yağdı. Eli sopalı grupların dolaştığı yayıldıktan sonra gençlere yönelik bu çağrılar daha da arttı. Aynı şekilde sosyal medyadan polise de artık “Evine dön” diye seslenildi.

  TWITTER’da önceki gece, eli sopalı grupların Kasımpaşa ve Tophane’de dolaştıkları söylentileri yayıldıktan sonra, sosyal medyadan Gezi Parkı eylemcilerine “Evine dön” çağrısı yapıldı. Gezi Parkı eylemlerini başından beri destekleyenler Twitter’dan #evinedön yazarak çağrıya destek verdi. Önceki gün çatışmaların yaşandığı sokaklar dün boştu. Twitter’dan polislere de “Evine dön” çağrısı yapıldı. Hem göstericiler, hem de polisler için ayrı ayrı yapılan çağrılar, Twitter’da en çok atılan mesajlar arasında yer aldı. Polislere ve eylemcilere evine dön çağrılarından bazı örnekler şöyle:

  İŞTE O ÇAĞRILAR

  -  Gülben Ergen: Masum olan Türk genci. Canın daha fazla yanmasın, onurundan taviz verme, biber gazı soluma. Sen söyleyeceğini söyledin #evinedön
  -  İrem Sak: Mantıklı olun. Şu an bir toplanma, bir amaç yok. Bu gece #evinedön
  -  Nazan Öncel: #evinedön ağacını dik, şiirini, hikâyeni yaz; yarın çocukların okusun.
  -  Erdil Yaşaroğlu: #evinedön Yarın o güzel zekâna, nefis mizahına ihtiyacımız var.
  -  Nilgün Belgün: Cehaleti sokakta bırakın. Haydi aydın gençlerimiz #evinedön
  -  Sibel Kekilli: Sokakta ‘büyük oyun’ var. Oyunu bozmak icin #evinedön!
  -  Doğan Kökdemir: Bu gecenin çapulcu eylemi: #evinedön Çünkü sen değerlisin. Çapulcu olabilirsin ama eşkiya değilsin.

  TAKSİM AÇILDI PARK YASAK

  Polis dün sabah saat 06.00’ya kadar Taksim Meydanı’na girişlerde kimlik kontrolü ve üst araması yaptı. Taksim Meydanı’na çıkan tüm yollara bant çekilmiş ve polis tarafından tutulmuştu. Taksim’e çıkış yasağı 06.00’da kaldırdı. Metro İstasyonu’nun sadece Taksim Meydanı’na çıkan girişi hizmet verdi. Belediye ekiplerinin temizlik çalışmalarını sürdürdüğü, ağaç ve çiçeklerin dikildiği Gezi Parkı ise yasaklı bölgeydi. Parkın içinde sadece polisler ve belediye ekipleri vardı. Gazdan etkilenen ve olaylarda yaralananlara, kapılarını açan Divan Oteli’nin önü ise iki TOMA’nın park yeri oldu. Polisler de otelin önünde dinlendiler.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı