Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Evine KCK baskını

  Okan KONURALP- Murat ŞAHİN / ANKARA
  14.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme: 14.01.2012 - 10:00

  İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı doğrultusunda dün 17 ilde, aralarında bağımsız Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana’nın evinin de bulunduğu 123 adrese KCK baskını yapıldı. Operasyonda 49 şüpheliden 33’ü gözaltına alındı.

  İSTANBUL Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı doğrultusunda dün sabah aralarında Bağımsız Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana’nın Ankara’daki evinin de olduğu 17 ildeki 123 adrese KCK baskını yapıldı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Fikret Seçen, aralarında İstanbul, Ankara, İzmir, Diyarbakır, Siirt ve Batman’ın da bulunduğu illerde düzenlenen operasyonda 49 şüpheliden 33’ünün gözaltına alındığını söyledi.

  17 İLDE KCK ARAMASI / Foto Galeri

  Çilingirle açtılar

  Polis, Zana’nın evine yapılan baskının gerekçesini, “Evsahibi ile yapılan kontrat Zana’nın üzerine değil. Biz Zana için değil kontratta imzası bulunan Cahit Yoldaş için buradayız” olarak açıkladı. Ankara Emniyeti Terörle Mücadele ekipleri, dün sabah saat 05.30’da, Zana’nın Yıldız semtindeki evine gittiler. Evde kimsenin olmadığı anlaşılınca mahalle muhtarı ve apartman görevlisinin şahitliğinde, çilingir aracılığıyla kapı açıldı. Evde arama yapıldığının haber alınması üzerine BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, TBMM Başkanı Cemil Çiçek’i arayarak müdahale etmesini istedi. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’den bilgi alan Çiçek, Buldan’a dönerek, “Bakan’la görüştüm. Arama Leyla Hanım’la ilgili değil. Ev Leyla Hanım’a ait değilmiş. Kontratta imzası bulunan kişiyi arıyorlarmış” dedi. Bunun üzerine Buldan ve Zana’nın avukatı Nuri Özmen, arama yapılan eve gitti. Buldan, polise, “Buranın Sayın Zana’nın evi olduğu belli. TBMM’nin verdiği bilgisayar, iPad var. Duvarda da kendisinin, annesinin fotoğrafı asılı. Arama hukuka aykırı” dedi.
  Polisler de Buldan’a, “Belki evin sahibi hayranıdır. O nedenle asmıştır fotoğrafı. Duvardaki resim, bu evin Zana’ya ait olduğunu kanıtlayan bir obje değil. Bahsettiğiniz bilgisayar da Zana tarafından evin sahibi olarak görünen kişiye hediye edilmiş olabilir” karşılığını verdi. Özmen, “Yoldaş’la ilgili kararı gösterin” itirazı polislerce kabul edilmedi. Evde 3 saat arama yapan sivil polisler, Leyla Zana’ya ait olduğu bildirilen bilgisayar ile bazı belgelere el koydu. Leyla Zana’nın da zaman zaman kullandığı, vefat eden eski milletvekili Orhan Doğan’ın ailesinin evine de baskın düzenlendi. Gerekçe olarak ise “Süleyman Düzgün üzerine olan ADSL’nin kullanılmasıyla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan gelen arama emri” gösterildi. Ankara’daki operasyonda, eski DEHAP Genel Başkanı Tuncer Bakırhan ile BDP Genel Başkan Yardımcısı, kapatılan DTP’nin eski Van milletvekili Fatma Kurtulan, Mahmut Polat, Dicle Haber Ajansı Muhabiri Murat Çiftçi ve KESK yöneticisi İsmet Arslan gözaltına alındı.

  ZANA'NIN EVİNDE ARAMA YAPILDI / WEB TV

  Zana’nın evi değil teyit edildi

  İSTANBUL Cumhuriyet Başsavcıvekili Fikret Seçen, şunları söyledi: “Soruşturma kapsamında milletvekili Leyla Zana’nın adreslerinde arama yapılmasına dair herhangi bir karar alınmadığı, arama yapılan adresin şüpheli şahıslardan C.Y.’ye ait olduğu, bu adresin adı geçen milletvekiliyle hiçbir ilgisinin bulunmadığı tespit edilmiş, bu husus resmi kayıtlar ve arama yapılan apartmandaki yöneticinin beyanlarıyla da teyit edilmiştir.”

  İŞTE LEYLA ZANA'NIN AÇIKLAMALARI / WEB TV

  İstanbul’da 15 gözaltı

  KCK operasyonlarında BDP’nin Mersin, Şanlıurfa, Van, Adana, İzmir, İstanbul, Diyarbakır, Batman ve Siirt il başkanlıkları, bazı ilçe ve belediye binaları ile Mardin, Gaziantep, Malatya ve Bingöl’de çeşitli adreslerde arama yapıldı, evrak ve bilgisayarlara el konuldu. Aramalarda, “gizlilik kararı” gerekçesiyle BDP yöneticilerinin binalara girmesine izin verilmedi. Siirt Bağımsız Belediye Başkanı Selim Sadak’ın evinde de arama yapıldı. İstanbul’da da 15 kişi gözaltına alındı.

  Brüksel’e uçtu

  Faik KAPTAN / DHA
  DİYARBAKIR Bağımsız Milletvekili Leyla Zana, oğlunun askerlik sorunu nedeniyle Brüksel’e giderken İstanbul Atatürk Havalimanı’nda yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bir çok evin arandığını yeni öğrendim. Benim zaten şahsi evim yoktur. Hepsi kiradır. Ankara’da aranan evde de kiracıyım, arasınlar. Kendi hukuklarını çiğniyorlarsa buna söyleyebilecek sözüm yoktur. Bu yüzden programımı iptal de etmiyorum. Çünkü ben seçilen bir insanım. Çalışmalarını sürdüreceğim. Ne zaman istiyorlarsa, layık görülüyorsa zindanların kapılarını açıp beni içeri koyabilirler.”

  Eski vekilin ailesine: Evden Çıkın

  Polisin bastığı eski vekil Orhan Doğan’ın ailesinin yaşadığı evin sahibi, evini satma kararı aldı. Ev sahibi dün öğle saatlerinde aradığı Doğan ailesinden, “Evi boşaltmanızı istiyorum. Ne yazık ki siz kiracıyken satmam mümkün değil. Beni anlayışla karşılayın” dedi.

  İnceleme yasal bir görev

  Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ: “Herhangi bir konuda suç işlendiğine ilişkin bir ihbar, şikâyet veya kamu görevlilerinin yasalardan kaynaklanan resen tahkiki gereken birtakım konular varsa bunlara ilişkin inceleme araştırma yapmak yasal görevleridir.”

  - AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş: “KCK, PKK terör örgütünün şehir yapılanması. Kendi başına yargıyı kurmuş, infaz ediyor. Paralel bir yapılanmaya Türkiye Cumhuriyeti müsaade etmez. Kim ki KCK’nın içinde yer alırsa, bu kim olursa olsun gerekli müdahalelerin yapılması gerekir. (Leyla Zana’nın) Kapısı kırılarak arama yapılıyorsa, bu yanlış bir arama ama benim duyduğuma göre, çilingir vasıtasıyla gidilmiş. BDP Grup Başkanvekili de oradaymış diye bilgi aldım. Kapısı kırıldıysa yanlış bir işlem yapılmış. Anahtar istenebilirdi.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı