« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Evimizdeki davetsiz misafirler

Dünyamızda milyonlarca yıldır varlıklarını sürdürmelerine rağmen insanoğlu onlara hálá alışamadı. Hamamböceklerinden hepimiz iğreniriz. Ama onlardan kurtulmak hiç de kolay değil.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Hamamböcekleri, diğer böceklerden kolayca ayırt edebileceğimiz özelliklere sahipler. Yassı bedenli hamamböceğinin genelde beden boyunu aşan uzun dokunaçları ve altı tane bacağı vardır. Kın kanatları adeta bedene yapışıktır ve bedenlerinin ortasında üst üste biner. Tüylü arka kanatları çoğunlukla işlevini yitirmiştir.

Ama ne gam, kanatlı veya kanatsız bu böcekler uçmayı zaten hiç sevmezler. Dünya genelinde yaklaşık olarak 3500 hamamböceği türü yaşar. Özellikle de sıcak bölgelerde daha fazla hamamböceği vardır. İnsanoğlu özellikle ticaret yoluyla hamamböceklerini dünyanın her tarafına taşımıştır.

Evlerimizde, fırınlarda, restoranlarda, çiçekçilerde vb gibi yerlerde hamamböcekleri hiç eksik olmaz. Çünkü buralarda besine ulaşmaları çok kolaydır. En sevdikleri mekan sıcaklığı 25-29 santigrat derecedir ve doğada hayatta kalma şansları yoktur.

Hamamböcekleri alacakaranlıkta ve geceleri hareketlendikleri için genelde varlıklarından haberimiz olmaz. Eğer evinizde gündüz bir hamamböceği görecek olursanız iyice çoğaldıklarını bilin. Çünkü hamamböceği sadece uyuyacak bir köşe bulamadığı zaman gün ışığında dolaşır.

Yassı beden yapıları sayesinde her aralığa girebilirler. Bizim gibi hepçil olan hamamböceği yemek artıklarından, duvar kağıdına kadar her şeyi yer. Hatta hasta veya yaşlı hemcinslerini bile.

Aylarca beslenmeden hayatta kalabilen bu sevimsiz böcekler besin arayışları sırasında evin her köşesinde ama özellikle de çöp kutularının yakınlarında dolaşırlar.

Bu yüzden evde bir tane bile hamamböceği gördüğümüzde onlardan kurtulmanın yollarını ararız. Ve ne yazık ki bu çabamız çoğunlukla boşa gider. Çünkü dişiler yumurtalarını tek tek değil toplu halde bir yumurta kapsülü içinde bırakırlar. Ve bu kapsüllerin içinde türe göre 16-38 yumurtalık yer vardır ! Üstelik kapsüller tıpkı böceğin kendisi gibi kitinden oluştuğu için son derece korunakladırlar da.

Hamamböceği uçmayı sevmese de çok hızı bir koşucudur. Mesela Amerikan hamamböceği saatte beş kilometre koşabiliyor. Bilimsel deneylerde böceklerin sırtına onları aksi yönde hareket ettirecek mekanizmalar yapıştırıldığında bile hızlarından bir şey kaybetmemişler. Hamamböceğinin bu yetisi robot uzmanlarının da dikkatini çekti. Kim bilir belki de geleceğin koşu robotu hamamböceği biçiminde üretilir...

Bunları da Beğenebilirsiniz