Gündem Haberleri

  "Evime gitmek istiyorum"

  Hürriyet Planet
  03.10.2011 - 10:11 | Son Güncelleme:

  İtalya’nın Perugia kentinde oda arkadaşını öldürmekten tutuklanan Amanda Knox, kader davasına çıktı.

  Öğrenci değişim programıyla gittiği İtalya’nın Perugia kentinde oda arkadaşı İngiliz Meredith Kercher’ı bir toplu seks partisinde öldürmekle suçlanan ABD’li Amanda Knox, bugün son kez mahkeme karşısında ifade veriyor.

   

  KNOX DAVASINA DÜNYA BASINI HÜCUM ETTİ / FOTO GALERİ

   

  Kercher, cinayetinde suçlu bulunarak 26 yıl hapse çarptırılan Knox, avukatlarının temyize gitmesinin ardından bugün mahkemenin verdiği son kararı öğrenecek. Knox, serbest kalmayı beklerken, cezasının ömür boyu hapse çevrilmesi ihtimali de var.

   

  Bugün TSİ 21.00’da açıklanacak olan karar öncesinde son savunmasını yapmak için yargıç karşısına çıkan bebek yüzlü mahkum, kendisine yöneltilen “tamamen haksız” suçlamaları reddederken, işlemediği bir cinayetin cezasını hayatıyla ödediğini söyledi.

   

  Konuşurken sesinin titrediği dikkat çeken 24 yaşındaki Knox, “Evime gitmek ve hayatıma yeninde başlamak istiyorum” dedi.

   

  BABASININ DEDİĞİ ÇIKTI

  Evime gitmek istiyorum

  Knox destekçileri davayı endişe içinde takip ediyor.

  Knox’un babası Curt, duruşma öncesinde MSNBC’ye , “kızının yapacağı savunmanın DNA örnekleriyle ilgili kafa karışıklığını güçlendireceğini” belirtmişti. Knox’un avukatları, genç kızı suçlu gösteren DNA örneklerinin kesinliği konusunda soru işaretleri yaratmayı başarmıştı.

   

  Kızının “yürekten” bir ifade vereceğini belirten Curt Knox, “Amanda, son bir kez daha mahkemeye ve jüriye bu korkunç olayda bir sorumluluğu olmadığını anlatmak istiyor” ifadesini kullanmıştı.  

   

  “İZLEMEK ÇOK ZOR OLACAK”

  Amanda’nın savunmasında neler söyleyeceğini bilmediğini belirten Curt Knox, “İçinden geldiği gibi konuşacak ve onun hayatı için gerçekten mücadele ettiğini, yalvardığını izlemek çok zor olacak” demişti.

   

  Amanda Knox ve kendisi gibi cinayetten suçlanan erkek arkadaşı İtalyan Raffaele Sollicito, haklarındaki karar bozulursa serbest kalacak. Knox’un serbest kalması halinde, ABD’ye özel bir uçakla götürüleceği dedikoduları da etrafa yayılmış durumda. Amanda ve Raffaele’nin ümidi, adi tıp uzmanlarının iki önemli delil üzerinde kararın bozulmasını sağlayacak hatalar bulmuş olması.

   

  Bugün açıklanacak kararın ardından, mahkeme ne sonuca varmış olursa olsun, hem davacıların hem de sanıkların avukatları İtalya Yüksek Mahkemesi’ne temyiz başvurusu yapabilecek.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı