« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Evet RVP haklı

Görevlilerin uyarısına karşın sakatlanma korkusuyla tartan pistte değil saha kenarında hazırlanan Van Persie’ye uzmanlar Cengiz Dinç, “Oyuncular yeşil alanda ısınmalı”, Aytekin Aykın da, “Tartanda ısınmak sakatlık riskini artırır” sözleriyle hak verdi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

BEŞİKTAŞ’ın Fenerbahçe’yi 3-2 yendiği derbinin en çok konuşulan konuların biri, saha komiseri ve Robin van Persie arasında yaşanan diyalogtu.
Isınmak için taç çizgisinin yanındaki çim alanı seçen Hollandalı’ya, görevli tartan piste geçmesi gerektiğini söyledi. Ancak Van Persie, saha komiserinin ısrarı, hatta kolunu tutup kenara gelmesini söylemesine, dördüncü hakemin bu yöndeki talebine, Fenerbahçe İdari Menajeri Hasan Çetinkaya’nın durumu anlatmasına rağmen, ısınmasını bu bölgede sürdürmüştü.
Persie’nin bu ısrarının ardında sakatlanma riski vardı. Peki, gerçekten Hollandalı bu konuda haklı mıydı? Uzmanlara sizin için sorduk. İşte cevaplar...

“SAKATLIK DEĞİL RAHATLIK”

DAHA önce Fenerbahçe ve milli takımda çalışan spor hekimi Cengiz Dinç, bir futbolcunun çivili kramponla çimde ısınarak tartan piste göre kendisini daha rahat hissedeceğini belirtip şunları söyledi: Futbolcuların, tartan pist yerine, sahaların arka bölümlerindeki yeşil alanda ısınmaları gerekir. Aslında bu konuda bilimsel bir makale okumadım. Ancak futbolcular, tartana göre çimde daha rahat hissedebilirler. Van Persie de o anda rahatsız hissetmiş olabilir. Fakat bunun sakatlık ile çok alakalı olabileceğini düşünmüyorum.

Evet RVP haklı
“ÇİM ZEMİN AYARLASINLAR”

İKİ zemin arasında büyük bir fark olduğunu dile getiren spor hekimi Aytekin Aykın, Robin van Persie’nin sakatlık korkusunda haklı olduğunu dile getirdi.
Aykın, “Tartan pistte futbolcuların ısınması sakatlık riskini artırır. Çünkü orası sert bir zemin. Eğer yetkililer, oyuna girecek futbolcuların saha kenarında ısınmalarını istemiyorlarsa, o statta çim zemin ayarlamaları gerekli. Çünkü sert zemin kaslarda sertleşme yapar. Van Persie’nin çim zeminde kalma isteği bu anlamda çok haklı” ifadelerini kullandı.

Evet RVP haklı O GÖREVLİ BAKIN KİM ÇIKTI!

‘ORADA ISINIRSAM SAKATLANABİLİRİM’

VAN Persie’nin saha komiseriyle yaşadığı diyaloğun ardındaki gerçekler ortaya çıktı. F.Bahçe İdari Menajeri Hasan Çetinkaya, komisere, “Sen kim oluyorsun da benim oyuncumun kolundan tutuyorsun” dedi. Van Persie de Çetinkaya’ya dönerek “Bunu oyun sanıyorlar. Orada sağlıklı bir şekilde ısınamam. Sert zeminde adalem sertleşir ve bu sıkıntı yaratabilir” diye dert yandı. Çetinkaya’nın durumu anlattığı 4. hakem Özgür Yankaya sarı lacivertlilere hak verince sorun tatlıya bağlandı.

AMA CEZA VERİLMELİYDİ

Mustafa Çulcu

ROBIN van Persie, saha komiseri ve 4. hakem arasında yaşanan krizde ciddi bir otorite zaafiyeti yaşandı. FIFA ve UEFA maçlarında olduğu gibi Süper Lig’de de maç sabahı saat 10.00’da maçın oynanacağı statta 4. hakemin de katıldığı, “Eş güdüm toplantısı” yapılır. Bu toplantıda yedek oyuncuların nerede ve en fazla kaç kişi ısınacağı da karara bağlanır. Zaten, ‘2015 Hakem ve Gözlemci El Kitabı’ sayfa 39, ‘Madde 20 Yedek Oyuncular’ bölümünde de bu uygulama net bir şekilde şöyle yazılmıştır:

TOPLANTIDA BELLİ OLUR

Maç öncesi toplantıda hakem, oyuncuların ısınacakları yeri (1. yardımcı hakemin ya da kale arkasındaki reklam panolarının arkasında) ve aynı zamanda kaç tane oyuncunun ısınacağını tam olarak belirler.

HERKES HAKEME TABİ

Bütün yedek oyuncular oyuna girsin veya girmesin hakemin otorite ve karar yetkisine tabidir. Bu bağlamda sabah yapılan toplantı göz önüne alındığında Van Persie’nin ısrarı gereksizdi. 4. hakem, orta hakemi Van Persie’ye bu davranışından dolayı sarı kart göstermesi konusunda uyarmalıydı.


Bunları da Beğenebilirsiniz