Evet, bizde fazla para var ama kayıtdışı değil

Hürriyet Haber
14 Ekim 2005 - 00:00Son Güncelleme : 14 Ekim 2005 - 00:06

500 milyon doların üzerinde kayıtdışı geliri tespit edildiği için ABD’de soruşturmaya uğrayan reklam devi IPG’nin Türkiye’deki ajanslarından biri olan McCann Worldgroup Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Kılıç, ‘Türkiye’de fazla bir para var ama kayıtdışı değil. Vergisini ödedik ve kár olarak onlara geri döndü’ dedi.

YOLSUZLUK iddialarıyla çalkalanan dünyanın üçüncü büyük reklam ajansı Interpublic Group of Cos Inc’in (IPG) Türkiye’deki ajanslarından biri olan McCann Worldgroup Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Kılıç, ‘Türkiye’de fazla bir para var ama kayıt dışı değil. Vergisini ödedik ve kár olarak onlara geri döndü’ dedi. Şirketlerinin 14 ayda 8 ayrı denetimden geçtiğini söyleyen Pınar Kılıç, Türkiye’deki tüm hesaplarının yasalara uygun olduğunu ve Türk hukukuna göre hiç bir eksiklerinin olmadığını vurguladı.

ABD BİZİ SIKIŞTIRIYOR:

Pınar Kılıç, ‘IPG Amerika’da kötü durumda. ABD Sermaye Piyasası Kurumu (SEC) bir takım hesapları kapatmalarını istedi. Onlar da bizi sıkıştırıyorlar’ dedi. Grubun tüm dünyada General Motors, Coca-Cola, Gillette, Bank of America, Benckiser, L’oreal, Nestle gibi müşterileri birbiri ardına kaybettiğini belirten Kılıç, ‘IPG’nin durumu kötü. 30 Eylül’e kadar SEC’in istediği bir takım hesaplara kapatamazlarsa borsada ‘delist’ olacaklar (borsadan atılacak)’ diye konuştu. Kılıç, dün bir basın toplantısı düzenleyerek iddialara yanıt verdi. ‘Türkiye kanunlarına göre kayıtdışı değil, ABD yasalarına göre kayıtdışı olabilir’ diyen Kılıç’ın açıklamalırı şöyle:

‘BRAVO PINAR’ DEDİLER:

‘Türkiye’de kayıt fazlası var. Buna ABD’de re-statement diyorlar, gelirde gözükmüyor. Biz 20-30 yıldır Türk yasaları ve vergi mevzuatı açısından her 3 ayda bir yeminli mali müşavir ve Amerikan Raporlama Sistemi açısından uluslararası denetim firmaları tarafından denetleniyoruz. Tüm bu denetlemelerde Türk vergi mezzuatına uymayan hiçbir konu rapor edilmedi. Hatta IPG, bu son raporu yayınladığı tarihte bana ‘Bravo Pınar’ diye bir takdir mektubu gönderdiler ve maddi bir ödül verdiler. Ben bu raporun yanlışlıkla girdiğini düşünüyorum. ABD’de bile bunu düzeltmeye çalışıyorlar. SEC’e resmi rapor gittiği için nasıl düzelteceklerini düşünüyorlar.

KARIŞIKLIK ÇIKTI:

2 yıl önce bağımsız denetim şirketlerinin raporuna göre ABD Sermaye Piyasası Kurulu (SEC), IPG’yi denetim altına aldı. O zaman bu rapora Türkiye dahil değildi. IPG, New York Borsası’na kote yüzde 100 halka açık bir şirket. IPG, SEC denetiminden sonra 2004 sonuna kadar kendi iç denetimini bitiremedi ve defterler kapatılmadı. SEC, 30 Eylül 2005 tarihine kadar defterlerin kapatılması için süre verdi. Bu alelacele yapılan kapatma sırasında birçok karışıklık çıktı.

GELİR TANIMI FARKLI:

Basında yapılan haberde kayıtdışı kelimesi geçiyor. Bu ifade tamamen yanlış olup, Türkiye’deki McCann şirketlerinde kayıtdışı hiçbir işlem yapılmamıştır. Ortada kayıtdışı değil, kayıt fazlası vardır. Bunu IPG’nin sayfasına girerseniz görürsünüz. Haberde bir de kayıt fazlası olan tutarın yüzde 80’inin belirli ülkelerden kaynaklandığı ifadesi yer alıyor. SEC’in isteği üzerine IPG hesapları tekrar gözden geçirdi. ‘550 milyon dolar fazla gelir yazmışız’ dedi. Türkiye’deki McCann için de 30 milyon dolarlık bir rakam sözkonusu. Burada 20 milyon dolar gelir fazlası kaydı var. Bunun 10 milyon doları faiz olarak hesaplanmış olabilir. Bu kayıtdışı değil, kayıt fazlasıdır. Bu durum değişik ülkelerdeki değişik muhasebe sistemlerinden kaynaklanıyor. Amerikan ve Türk muhasebe sistemleri arasında farklılıklar var. Bu da gelir tanımı farkından kaynaklanıyor. Amerika’nın gelir kabul etmediklerini biz gelir kaydetmez isek, Türkiye’deki mevzuata göre suç işlemiş oluruz.

Fazla para komisyonlardan

IPG’nin açıkladığı 550 milyon dolarlık fazlalığın Türkiye’yle ilgili bölümüyle ilgili değerlendirme de yapan Pınar Kılıç şöyle konuştu: ‘Türkiye’de reklam ajanslarının medya şirketlerinden aldığı komisyonlar vardır. Bu risturlar ABD’de yasal değil. IPG bu risturları düşüyor. Biz risturları medya şirketlerinden alırken, medya patronlarıyla oturup konuşuyoruz. Bu konuşmayı yaparken de uluslararası müşteriler ile yaptığımız sözleşmelerde bütün risturların kendilerine kaydedileceğini belirten maddeler var. Onların fiyatları farklı olduğu için, onları düşüyoruz. Ama sözleşmeler ile ristur hakkı veren müşterilerimize bunları fatura ediyoruz. Şimdi bu paranın kayıtdışı olması mümkün değil. Kayıtsız bir kazanç yok ortada. Hatta bu paralar bizim kárımıza intikal ettiği zaman IPG, bizden kendi kár payını aldı. Bu paraları onlara transfer ettik. Aldığımız risturları biz deftere yazmasak, Türk kanunlarına göre suç olur. Türkiye’de tüm medya ajansları bu risturları alıyor.’

İddialar neydi

REUTERS, Wall Street Journal gibi dünyanın önde gelen haber ajansı ve gazetelerindeki haberlere göre, IPG’nin 2000-2004 yılları arasındaki muhasebe kayıtlarında görünmeyen toplam 514 milyon dolarlık bir ‘açıktan gelir’in olduğunu ortaya çıktı. Bu kaçağın yüzde 80’inin IPG’nin farklı ülkelerdeki 7 ajansında bulunduğu belirlendi. En büyük mali yolsuzluk ise, IPG’nin Türkiye’deki iki ajansı olan McCann Erickson Türkiye ile Foote Cone & Belding Türkiye’de yapıldığı ortaya çıktı. McCann Erickson Türkiye’nin 31.8 milyon dolar, Foote Cone & Belding Turkiye’nin ise 14.8 milyon dolarlık gelirini muhasebe kayıtlarında göstermediği kaydediliyor. Böylece, Türkiye toplam 46.3 milyon dolarlık mali yolsuzluk ile, IPG’nin en fazla gelir kaçırdığı ülke.

IPG’nin Türkiye’de 7 ajansı var

IPG
’nin yaşadığı son çalkantıda çok sayıda üst düzey yönetici değiştirdiğini ve ciddi müşteri kaybına uğradığını belirten Pınar Kılıç, şöyle konuştu: ‘Gilette, Nestle ve L’Oreal gibi önemli markaları bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kaybettiler. Bir yönetim boşluğu var. O da ilgili şubelere intikal ediyor. Şu anda bizde hiçbir denetim yok. Ayrıca Türkiye’de 1 kişi dahi işten çıkarılmış değil. Şu an Türkiye’De IPG’ye dahil 7 şirketimiz var. Bunların üçü yüzde 100 yabancı sermayeli, geri kalanlarıysa yüzde 99 küsür oranında yabancı sermayeli. Yüzde 100 sermayeli Pars McCann Eriksson, Universal McCann ve MRM. Diğerleri, McCann Erikson, Lotus Media, Link Mc Cann ve Momentum.’
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı