‘Evet, Bir Bardak Çay İsterim’ kitabı yazdı, Bakan davet etti

Nuray BABACAN / ANKARA
27 Ocak 2012 - 00:00Son Güncelleme : 26 Ocak 2012 - 22:32

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, yazdığı kitapla Türk çayını dünyaya tanıtan ABD’li yazar Katharine Branning’i çaya davet etti.

Rizeli olan Bakan Yazıcı, “Çayı onun kadar iyi anlatan birini görmedim” dediği Branning’le yarın kahvaltıda biraraya gelecek. Yazıcı, Katharine Branning’in “Evet, Bir Bardak Çay Daha İsterim” isimli kitabını okuduktan sonra kendisiyle tanışmaya karar verdi. Yazıcı’nın kahvaltı davetine yazardan olumlu yanıt geldi.

Harika betimlemesi var

Rize’den özel çaylar eşliğinde yapılacak kahvaltıda Branning, Türkiye ve Türk insanı konusunda analizlerini de paylaşacak. Yazıcı ise konuğuna Çaykur’un ürettiği çok özel çaylardan oluşan bir “çay sandığı” hediye edecek. Yazıcı, yazarın Türk insanını çok güzel anlattığını, Türk çayını da Türk insanıyla özdeşleştirerek, harika bir betimleme yaptığını söyledi.

Çay, milli senfonidir

Türkiye’de uzun yıllar yaşayan ve Türk insanını yakından tanıyan Branning’in Türk çayından yola çıkarak, Türk insanını ve Türkiye’yi anlatan videosu, izlenme rekorları kırdı. Branning’in çaydan yola çıkarak, yaptığı betimlemelerin bazıları şöyle: “Türk çayı, patates cipsidir, sürekli içmek istersiniz. Çayın yapılışı, karmaşık aynı zamanda sadedir, tıpkı Türk insanı gibi. Şekere karıştırırken, olabildiğince gürültü çıkartırsınız. Bir bardak çay, Türkiye’yi temsil eder. Siyah ya da yeşil değildir, kırmızıdır. Tıpkı Türk bayrağı gibi. Türk çayı sıcaktır, Anadolu topraklarını ısıtan güneş gibi. Türkiye’de ‘kahvaltı hazır’ demezler, ‘çay demlendi’ derler. Berraktır, tıpkı Türk insanının yüzü gibi. Çay bu ülkenin milli senfonisidir. Türk çayı, arkadaş canlısıdır, yalnız içilmez.”

Misafirlik sembolü

“Evet, Bir Bardak Çay Daha İsterim” kitabının yazarı Katharine Branning New York’ta French Institute Alliance Francaise’de Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyor. Amerikalı genç bir öğrenci olarak Fransa’da İslam Sanatı konusunda eğitim yaparken, bir slaytta Sivas’taki Gök Medrese’yi gören ve bunun üzerine Türkiye’ye gelmeye karar veren Amerikalı yazar, “Türk kahvesi daha bilinen bir şey, neden Türk çayını kullandın” diyenlere, “Demek ki yeteri kadar Türkiye’yi bilmiyorsunuz” dediğini anlatıyor. Branning, çayın, misafirperverliği ve diyaloğu temsil ettiğini de vurguluyor.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı