« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Everest'e çıkacaklar

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

<ı>Seden BAYAT/ANKARA

Farklı mesleklerden 4 kadın dağcı, 2002'nin Mart ayında dünyanın en yüksek tepesi olan Everest'e tırmanmayı hedefliyor. Gözünü zirveye diken kadınlar, Everest'ten önce Kazakistan'ın 7 bin metrelik Tien-Shan Dağları'nda hazırlık tırmanışı gerçekleştirecek.

‘‘Yüksekteki Kadınlar, Everest'e Türkiye'den İlk Kadın Tırmanışı’’ projesi hazırlık etabı için, 8 Temmuz'da Kazakistan'a gidecek olan 10 kişilik ekip 8 Ağustos'a kadar bu tırmanışı gerçekleştirecek. 10 yıldır dağcılık yapan 4 kadın dağcı Çevre mühendisi Eylem Elif Koç, grafiker Meltem Çolak, işletmeci Burçak Özoğlu ve network uzmanı Suna Yılmaz, projeyi başlatmak için dün Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Fikret Ünlü ile bir araya geldiler.

Kazakistan'a kendi olanaklarıyla giden dağcılar, Everest için sponsor aradıklarını söylediler. Kadın dağcılara büyük destek veren Bakan Ünlü, sponsorluk için Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'la görüştüğünü belirtti. Ünlü, Yıldırım'ın bu teklife sıcak baktığını bildirerek, ‘‘Eğer, Fenerbahçe sponsor olursa, Everest'e ilk kez bir Türk spor kulübünün bayrağını kadın dağcılarımız dikecek’’ dedi.


Bunları da Beğenebilirsiniz