Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Eve dönüşü MİT'le birlikte planladık

  Hürriyet Haber
  03 Kasım 2009 - 00:00Son Güncelleme : 03 Kasım 2009 - 09:23

  Kuzey Irak’taki yerel Kürt hükümetinin eski başbakanı Neçirvan Barzani, bölücü PKK örgütü teröristlerinin ‘Eve dönüş operasyonu’nu MİT Müsteşarı Emre Taner ile birlikte planladıklarını açıkladı.

  Taraf Gazetesi’nden Amberin Zaman’a konuşan Neçirvan Barzani özetle şunları söyledi:

  Erdoğan’a destek

  Türkiye ile atılan bu adımlara önemle ve umutla bakıyoruz. Başbakan Erdoğan çok büyük bir sorumluluk üstlendi, tüm kurumların desteğini alması lazım. Açılım devletin politikası. Askerlerin bunun desteklenmesi gerektiği kanaatine vardıklarına inanıyorum. Tümü olmasa dahi asker içinde önemli bir kesim böyle düşünüyor. Bu kanaate varmalarını da doğal karşılıyorum çünkü hiç kimse bu konuda asker kadar tecrübeye sahip değil.

  Bu sorunlar askerî yöntemle çözümlenebilir mi çözümlenemez mi? Bizce askerler artık şu soruyla karşı karşıya: “25 yıldır biz askerî tedbirlerle bu sorunu çözmeye çalıştık. Acaba başarılı olabildik mi?” Bence askerler Türkiye’nin hayırlı geleceği için bu sorunun artık çözülmesi gereken bir sorun olduğunu anladı.

  PKK tarihi yanlış yaptı

  Tabii ki Türkiye ile bu konuda işbirliği içerisindeyiz ve sürekli bilgi alışverişinde bulunuyoruz. Bu projenin başlaması ile birlikte MİT ile MİT Başkanı Emre Taner’le bu proje üzerinde çok konuştuk, geliştirmeye çalıştık. Ama bu Türkiye’nin içişlerine müdahale etmek anlamına gelmiyor. Biz bu sürece mantıklı politikalarla katkıda bulunmayı bir görev olarak görüyoruz.

  Her şeyden önce belirtmeliyim ki PKK’nın bu eve dönüşte sergilediği tutum fevkalade yanlıştı. PKK’lılar maalesef daha çok görüntüye önem verdiler. Bence tarihî bir yanlış yaptılar. Devlet olan Türkiye. Hükümet olan Türkiye. Karar verecek olan Türkiye. PKK’nın bu fırsattan faydalanması gerekir.

  Mahmur’dan başlasın

  Bence bu proje devam edecek. Öncelikle Mahmur kampıyla başlamak gerekir. Oradakilerin hepsi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı. Onları dönmeye ikna etmek daha kolay. Ve onların üzerinden her iki tarafın da bu sorunu çözmeye hazır olduğu daha kolay anlaşılır.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı