Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Evdeki uyuşturuculara dikkat

  Hürriyet Haber
  26.07.2001 - 10:53 | Son Güncelleme:

  'ABD Uyuşturucuyu Kontrol Altına Alma Politikası Milli Dairesi' nin yaptığı bir araştırma, ailelerin çocuklarını uyuşturucudan korumaya çalışırken, aslında çocuklarına "uyuşturucu"larla dolu bir ortam yarattığını ortaya koydu.

  ABD Uyuşturuyu Kontrol Altına Alma Politikası Milli Dairesi'nin yaptığı son araştırma, sıradan herhangi bir evin, çocuklar için adeta "ölüm evi"ne dönüşebileceğini gösterdi.  Araştırma sonunda yayınlanan rapor; yaşları 12-17 arasında değişen her 100 Amerikalı çocuktan 20'sinin en azından bir kere evdeki bir maddeyi soluyarak kendinden geçtiğini ortaya koydu. Herhangi bir evin uyuşturucu olarak kullanılabilecek onlarca madde ile dolu olduğuna dikkat çekilen raporda, bu maddelere örnek olarak uhu ve zamk gibi yapıştırıcılar, boya spreyi, saç spreyi, koruyucu gibi spreyler, aseton, tiner gibi boya incelticiler örnek gösterildi. Raporda, çocukların klimaların içindeki soğutucuları koklayarak bile sarhoş olduklarına dikkat çekildi.

  FİZİKSEL DEĞİŞİMLERE DİKKAT

  Cincinnati Çocuk Hastanesi Tıp Merkezi'nde Toksikoloji Uzmanı ve Uyuşturucu ve Zehir Bilgi Merkezi Müdür Yardımcısı Earl Siegel, solunum yoluyla uyuşturucu kullanan çocukların ailelerine aslında bazı sinyaller verdiğini belirtti.

  Solunum yoluyla uyuşturucu kullanan çocukların okullarındaki başarılarının düştüğünü, devamsızlık sorunlarının başladığını, kayıtsızlık, aşırı heyecan ya da sinirlilik gibi davranış bozukluklarının gözlendiğini kaydeden Siegel, diğer "sinyal"leri ise şöyle sıraladı:

   "Vücutta veya  giyisilerde leke veya boya; ağız çevresinde yara veya delikler; kızarmış gözler ve burun; şuursuz veya sersemlemiş bir görünüm; mide bulantısı ve iştah kaybı"

  Bu tür alışkanlıkları olan çocuklarda "Ani Solunum Ölümü" diye adlandırılan ölümlerin çok sık yaşadığını anlatan Siegel, "Çocuk size geldiğinde gayet iyi gözüküyor. Birinci dakika, kendilerini çok iyi hissediyorlar. İkinci dakika da ise ölmüş oluyorlar" diye konuştu. Ölüm nedeninin düzensiz kalp atışı ve adrenalin pompalanmasına dayalı oksijen eksikliğinden kaynaklandığını belirten Siegel, ölümün yaşanmadığı vakalarda ise ciddi tahribatların gözlendiğine işaret etti. Siegel, "Kullanılan birçok uyuşturucu ve kimyasal, çözücüdür. Çözücüler vücut tarafından emilirler. Gözlerimizi, karaciğerimizi, böbreğimizi, kanımızı doğrudan etkileyecek birçok çözücü var. Hatta beynimizi bile..." dedi.

  Çocuğunun evdeki maddeleri soluyarak sarhoş olduğunu anlayan ailelerin ne yapması gerektiğini anlatan Charleston Hastanesi Çocuk Psikiyatristi Phillippe Cunningham ise, en iyi yöntemin ailenin çocukla doğrudan konuşması olduğunu anlattı.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı