Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Evde timsah beslemek yasak

  Hürriyet Haber
  01 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 01 Temmuz 1999 - 00:01

  New York’ta yayınlanan ‘yasaklar listesi’nde evde beslenmesi yasak hayvanlar da belirlendi. Timsah, fil, anakonda, gila canavarı, Tasmanya canavarı, kutup ayısı da bulunuyor.

  Çevreye zararlı olabilecek tehlikeli hayvanların evlerde beslenmesini yasaklayan New York kenti, ilk kez yayınladığı ‘‘yasaklılar’’ listesi yüzünden halkın tepkisine yol açtı. Aralarında timsah, Tasmanya canavarı, kutup ayısı, anakonda yılanı ve gila canavarı gibi hayvanların yer aldığı yasaklılar listesinde bulunan ‘‘dağ gelinciği’’ tepkilerin odak noktasını oluşturdu.

  New york İl Müdürlüğü'nün resmi listesinde dağ gelinciğinin ‘‘yırtıcı, korkunç, tehlikeli ve doğal olarak zarar vermeye eğilimli’’ şeklinde tanımlanması üzerine evlerinde bu hayvanı besleyenler ayaklandı. Dağ gelinciği sahiplerinin sözcülüğünü üstlenen Gary Kaskel, Sağlık Müdürlüğü'nan hayvanlara karşı adaletsiz bir yaklaşım içinde olduğunu belirterek, ‘‘Dağ gelincikleri son derece evcil, sevecen, yumuşak hayvanlardır’’ dedi.

  Ancak Sağlık Müdürlüğü'nün raporunda dağ gelinciklerinin çeşitli defalar çocuklara saldırarak yaralanmalarına yol açtığı belirtiliyor.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı