İZMİR HABERLERİ

Evde sağlık hizmetleri 6 yaşında

DHA
16.12.2016 - 09:01 |Son Güncelleme :
DHA

İZMİR Halk Sağlığı Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Evde Sağlık Hizmetleri Koordinasyon Merkezi 6 yılı geride bıraktı.

İl Halk Sağlığı Müdürlüğü bünyesinde 2010 yılında faaliyet göstermeye başlayan Evde Sağlık Hizmetleri Birimi, toplum sağlığı merkezlerindeki evde sağlık ekiplerinin ve aile hekimlerinin, kendilerine kayıtlı yatalak hastaları periyodik ziyaretlerle ev ortamında izliyor. Hastaların muayene tetkik ve tedavileri de yine evlerinde düzenleniyor. Uzman hekim değerlendirilmesi gerektiği durumlarda, İzmir Halk Sağlık Müdürlüğünün koordinasyonu ile hasta uygun koşullarda hastane ortamına naklediliyor. Eğer nakil mümkün değilse hastanelerde kurulan evde bakım hizmetleri birimi hekimlerinin yönlendirdiği ilgili branş uzman doktorlarının hastayı evinde muayene edip, tetkik ve tedavileri sağlanıyor.

Evde sağlık hizmetleri kapsamında, vatandaşların iyileşene kadar hizmeti sürdürdüklerini söyleyen İzmir İl Halk Sağlığı Müdürü Bediha Salnur, yönetmelik kapsamında öncelikli olarak, sağlık kurumuna ulaşmada çeşitli sıkıntılar yaşayan, özellikle yatalak hastaların bu kapsamda değerlendirildiğini belirtti. Amaçlarının hastalara yeni tanı konulmasından ziyade, tedavilerin düzenli takibi ve gerekli eğitimlerin verilmesi olduğunu ifade eden Salnur, "Müdürlüğümüz evde bakım çalışanlarınca, ev şartlarında, pansuman, enjeksiyon, serum takma, sonda takma, kan alma, yara bakımı gibi basit girişimler yapılabiliyor, diğer komplike girişimler için hastanelere nakiller sağlanıyor" dedi.

2 YILDA 52 BİN BAŞVURU

Hizmetin randevu sistemine dayalı verildiğini söyleyen Salnur, 444 38 33 numaralı hattan 2014-2016 yılları arasında 52 bin 682 başvuru yapıldığını belirtti. Salnur, "Kuruluşundan itibaren yapılan çalışmalar neticesinde; ilimizde Kasım 2016 itibari ile 6 bin 940 evde sağlık hizmetine ihtiyaç duyan hasta tespit edildi ve toplamda 19 bin 944 hastaya ulaşıldı" dedi.

Hizmetin Koordinasyon Merkezi (KORMER) ile koordine edildiğini belirten Bediha Salnur, "Müdürlüğümüz bünyesinde olan ilimizdeki tüm aile hekimleri ve toplum sağlığı merkezleri ile hastalarımız ve yakınları, telefon ile bize ulaşıyor, ekiplerimiz yönlendiriliyor, böylece, evde sağlık bakım ihtiyaçları gideriliyor. Merkezimizde, hastanın hizmeti almasını sağlamak amacıyla gerek tedavi, gerekse de tetkikler yapılıyor. Sonrasında gerekli durumlarda hastaların daha üst merkezlere transferleri, muayenelerinin yapılması için gereken işlemler yapılıyor" diye konuştu.

Timur TARLIĞ / İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Evde sağlık hizmetleri 6 yaşında hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Aralık 2016 tarihinde saat 09 01’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Evde sağlık hizmetleri 6 yaşında haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

30 Ocak 2020, Perşembe
 • İmsak
  06:49
 • Güneş
  08:13
 • Öğle
  13:29
 • İkindi
  16:12
 • Akşam
  18:36
 • Yatsı
  19:55
Sayfa Başı