EVDE KISKANÇLIK KRİZLERİ YAŞANIYOR

Kızları 2,5 yaşındaki Derin ve 6 aylık Duru ile tempolu ama son derece keyifli bir yaşam süren Pınar Tezcan, hamileliğini, çocuklarla ilişkisini ve nasıl bir anne olduğunu Parents dergisine anlattı.

Röportaj: Müge SERÇEK BİROĞLU Fotoğraflar: Metin BAKIRKAYA
27.08.2012 - 18:47

PINAR TEZCAN VE ÇOCUKLARI FOTO-GAERİ

İki çocuklu yaşam nasıl geçiyor?      
- Zorlu ve yorucu. Derin tam iki yaşında ve yaşının getirmiş olduğu birtakım asilikleri yaşıyor. Duru’nun da bakımıydı, uykusuydu, mamasıydı derken epey yorucu oluyor.
Duru, sürpriz bir bebek miydi?  
- Hayır değildi. Ben zaten her zaman iki çocuğum olsun istiyordum. Aralarında çok yaş farkı olsaydı daha çok zorlanırdım, o yüzden ara vermek istemedim. Bu dönemin zor geçeceğini biliyordum ama göze almalıydım. Aralarında iki yaş olması hem şimdi hem de ilerisi için çok avantaj sağlayacak.
Hamilelikleriniz nasıl geçti?
- Çok zorlandığımı söyleyemem ama ikinci hamileliğim biraz daha zordu. İlk aylarda düşük tehlikesi olsa da çok kısa sürede toparladım.

HAMİLELİKLERİMDE HAMUR İŞİ AŞERDİM
Bazı anneler, “Hamileliğim hiç bitsin istemedim, hep hamile olarak yaşayabilirdim” diyorlar. Siz öyle bir şey hissettiniz mi?
- Hamile olmak çok keyifli elbette, asıl zorluk doğumdan sonra başlıyor.
Hamilelikte beslenmenize dikkat ettiniz mi?
- Normalde sağlıklı beslenen bir insanımdır. Dolayısıyla hamileliğimde de sağlıklı beslenmeye özen gösterdim. Bol bol balık yedim mesela... Vejetaryen değilim ama kırmızı etle pek aram yoktur.
Aşerdiniz mi?
- İki hamileliğimde de hamur işlerine aşerdim. Karbonhidrat ihtiyacı hissettim. Çok midem bulanmadı ama nedense dokuz ay boyunca sürekli makarna, ekmek gibi şeyleri yemek istedim. Bunun dışında sebze ve meyve yemeye özen gösterdim.
Kaç kilo aldınız?
- İlk hamileliğimde 15,5 kilo almıştım. İkinci hamileliğimde de 17 kilo aldım.
Normalde zayıf bir yapınız var, 17 kilo sizi zorladı mı?
- 17 kilonun tamamı neredeyse karnımdaydı. Arkadan bakıldığında hamile gibi durmuyordum, sadece göbeğim çıkıyordu. Hayatımda belirgin olarak bir şeyi etkilemedi.

İLK DOĞUMUM 5 DAKİKA İKİNCİ YARIM SAAT SÜRDÜ
Doğumdan sonraki ilk 40 gün zor geçer denir, sizinki nasıldı?
- Derin’e hamileyken, Ayşe Öner’in doğuma hazırlık kursuna gitmiştim. Orada birçok şeyi öğrendim, bilgilendim. Bebek doğunca da pratik yapmış oldum. Bu yüzden zorlanmadım.
Şanslı annelerden birisiniz...
- Derin uykuyu pek sevmiyor, bu doğduğu günden beri böyle... Tek zorlandığım konu bu oldu diyebilirim aslında. Bunun yanında iki çocuğu aynı anda büyütmek zor. İkisi aynı anda ağlayabiliyor. Duru doğduğundan beri Derin daha çok üstüme düşmeye başladı. Aynı anda ikisiyle ilgilenmek zor oluyor tabii.
İki doğumu da normal yaptınız değil mi?
- Evet, ikisi de normal doğumdu. İşin ilginç yanı iki bebeğim de 41. haftada doğdu. İlk doğumum beş dakika sürmüştü, ikincisi yarım saat falan dürdü.
Eşiniz doğumda yanınızda mıydı?
- Evet, iki doğuma da girdi. İkimiz için de güzel bir duyguydu. Yanımda olması, elimi tutması çok güzel ama bundan daha güzel olan bir şey var ki, o da bebeğinizi birlikte karşılıyor olmanız.

EVDE KISKANÇLIK KRİZLERİ YAŞANIYOR
Derin, Duru’yu nasıl karşıladı?
- İlk zamanlar iyiydi, pek anlamadı, misafir sandı. Baktı ki gitmiyor, huysuzlanıp tepkiler vermeye başladı. Ben de bir pedagoga danıştım. Verdiği öneriler doğrultusunda hareket ediyoruz. İlk zamanlardan daha iyi durumdayız. Derin yakında okula da başlayacak.
Emziriyor musunuz?
- Duru sadece bir ay emdi. Sonra mamaya geçmek durumunda kaldık.
Derin?
- O ise tam tersi, 15 ay emmişti.
Derin ve Duru isimlerini kim koydu?
- İki ismi de ben koydum. Vurgulu harflerin olduğu isimler her zaman hoşuma gitmiştir. Bu yüzden Derin de Duru da çok beğendiğim isimlerden.

BİR OĞLUMUN OLMASINI ÇOK İSTİYORDUM
Bir oğlunuz olmasını çok istiyormuşsunuz aslında, hatta adı bile belliymiş...
- Evet, erkek bebeğim olmasını çok istiyordum ama kısmet değilmiş. Şimdi iki kızımla mutluyum.
Belki üçüncü de olur.
- İki çocuk bizim için yeterli, üçüncüyü düşünmüyoruz.
Sizce çocuk büyütmenin en zevkli yanı nedir?
- Eğlenceli bir şey bence; o kelimeleri, cümleleri duymak inanılmaz komik bir şey. Bebeğinizin büyüyüp bir birey olmasını seyretmek çok güzel. Üstelik ben şu an her şeyi çift dikiş yaşıyorum.
Anne olmadan önceki Pınar Tezcan’la şimdiki Pınar Tezcan arasında ne gibi farklar var?
- Bir defa bir insanın hayatı, çocuk olmadan önce ve sonra diye ikiye ayrılıyor. Çocuğunla birebir vakit geçiren, her şeyiyle ilgilenen bir anneysen, tüm dünyan değişiyor. Daha önceden sadece kendini düşünürken, çocuğun olduktan sonra ömür boyu sürecek bir sorumluluk alıyorsun.
“Anne olunca anlarsın” sözü gerçek miymiş?
- Evet. Çok sevmekten kaynaklanan bir kuşku hali var sürekli. “Karşıdan karşıya geçti mi, kaçta eve gelecek, araba kullanmasın, ya kaza yaparsa” gibi cümleleri şimdi o kadar iyi anlıyorum ki... Ben bile şimdiden bunları düşünmeye başladım.

HER ŞEYE “EVET” DİYEN BİR ANNE DEĞİLİM
Nasıl bir annesiniz? Dominant, panik, otorirer...
- Yerine göre anlayışlı, yerine göre dominant bir anneyim. Her şeye “evet” diyen bir anne değilim. Bizim annelerimiz nasılsa ben de öyle bir anneyim. Yeri gelince bağırıyorsun da kızıyorsun da, tabii bunun yanında bolca öpen, koklayan, sevgisini veren bir anneyim.

DERİN, BABASINI ARKADAŞI SANIYOR
Derin’in babası (Kerem Özçapkın) ile arası nasıl?
- Babasıyla inanılmaz büyük bir aşk yaşıyorlar. Birlikte geziyor, eğleniyor, oyunlar oynuyorlar; babasını arkadaşı zannediyor. Ancak şöyle de bir durum var ki, Duru doğduktan sonra bana karşı düşkünlüğü çok arttı.

Yayınlanma Tarihi : 28.08.2012 - 00:00
Etiketler:


  EN ÇOK OKUNANLAR

   Koç Burcu
   21 Mart - 20 Nisan

   Kişisel farkındalığınızı arttıracak, bilgi kazanmanızı sağlayacak, ama bu esnada bütçenize çok fazla zarar vermeyecek şeyler planlamalısınız. Tüm...Koç Burcu - Bugün

   Boğa Burcu
   21 Nisan - 20 Mayıs

   Başarınızı diğerleriyle de kutlayabilirsiniz. Bilgi toplamalı, bilgilerin gerçekliğinden emin olmalı ve başladığınız işleri bitirmelisiniz. Fark yaratmak istiyorsanız,...Boğa Burcu - Bugün

   İkizler Burcu
   21 Mayıs - 20 Haziran

   Evinizde ve özel ilişkilerinizde yapacağınız değişiklikler duygusal anlamda istikararı sağlayabilir. İş birliğine açık olmanız durumunda, evinizi veya yaşadığınız yeri...İkizler Burcu - Bugün

   Yengeç Burcu
   21 Haziran - 22 Temmuz

   Önemli detayları atlamadığınızdan emin olun. İstediğinizi açık açık ortaya koymak işe yarar çözümler üretmenizde size yardım edebilir....Yengeç Burcu - Bugün

   Aslan Burcu
   23 Temmuz - 23 Ağustos

   Duygusal anlamda motive bir gündesiniz. Yanlış nedenlere dayalı değişiklikler yapmak doğru olmayabilir. Olayları doğru değerlendirmeli, daha alçak...Aslan Burcu - Bugün

   Başak Burcu
   24 Ağustos - 23 Eylül

   Sahip olduğunuzdan daha fazla paranız varmış hissine kapılmayın ve aşırı harcamalardan kaçının. Sizi motive eden kişilerle görüşebileceğiniz bir hafta...Başak Burcu - Bugün

   Terazi Burcu
   24 Eylül - 23 Ekim

   Bu hafta sonu, önemli kişisel değişiklikler yapmanız durumunda kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. Sizi bekleyen güzel bir gelecek varken lüzumsuz...Terazi Burcu - Bugün

   Akrep Burcu
   24 Ekim - 22 Kasım

   Dış etkilere bağlı duygusal durumlarla uğraşabileceğiniz bir hafta sonundasınız. Bazı kişilerin yapacağı son dakika değişiklikleri sizi asıl uğraşmanız gereken işlerden...Akrep Burcu - Bugün

   Yay Burcu
   23 Kasım - 21 Aralık

   Duyduğunuz her şeye inanmamalısınız. Belli anlaşmalar yapmadan ya da bazı sözler vermeden önce, kendi araştırmanızı bizzat yapmanızda fayda var. Bu hafta sonu, elinize...Yay Burcu - Bugün

   Oğlak Burcu
   22 Aralık - 20 Ocak

   Endişelerinizi dile getirerek olaylara netlik kazandırabilir ve doğru kararlar alabilirsiniz. Eviniz ve ailenizle bağlantılı konularla ilgilenirken daha sorumlu davranmalısınız....Oğlak Burcu - Bugün

   Kova Burcu
   21 Ocak - 18 Şubat

   Çok fazla bilgi paylaşımı size ters şekilde geri dönebilir ve size bazı bedeller ödetebilir. Bu hafta sonu, sevdiğiniz kişilerle ilişkilerinizi...Kova Burcu - Bugün

   Balık Burcu
   19 Şubat - 20 Mart

   Bu hafta sonu, bazı işleri ele alış veya uygulayış biçiminizi ya da bilgi edinme ev haber alma yöntemlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede kendinizi...Balık Burcu - Bugün