Evde çalışan kadına sosyal güvence geliyor

Nuray BABACAN
28 Temmuz 2012 - 00:00Son Güncelleme : 28 Temmuz 2012 - 01:26

Düşük olan ‘çalışan kadın oranı’nın yükseltilmesi ve kadının istihdama katılmadaki kültürel engellerin ortadan kaldırılması için bir dizi çalışma yapılıyor.

Hükümet, yeni bir istihdam stratejisi planı hazırladı. Bu planın özel istihdam grupları başlığı kadınlara ayrıldı. Türkiye’de halen yüzde 24 olan kadının istihdama katılma oranı, Avrupa ve OECD ülkeleri arasında en düşük noktada. Son 10 yılda kadın istihdamı yüzde 10 geriledi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı plana göre, şunlar yapılacak:

Kadına kredi

Kadın girişimcilerin güçlendirilmesi için yeni krediler verilmesi sağlanacak.
Evde çalışan kadınların sosyal güvence sistemine alınması.
Ev hizmetlerinde çalışan kadınların şartlarının iyileştirilmesine yönelik önlemler alınacak.
Ev işlerine giden kadınların ödedikleri isteğe bağlı sigorta primlerine yönelik teşvik sağlanacak.

Dullara iş

Şiddet mağduru kadınlar, sığınma evlerinde kalanlar, eski yükümlüler ile kocası ölmüş ya da boşanmış kadınların sosyal yaşama katılımları desteklenecek. Çocuk sahibi olan kadınların işgücü piyasasından kopmalarının engellenmesine dönük teşvik edici düzenlemeler yapılacak. Kısmi süreli çalışma gibi esnek çalışma biçimlerinin kullanılması, aile ve iş hayatı arasında dengenin kurulması, çocuk bakımının ebeveynler arasında paylaşılması sağlanarak, kadının iş piyasası dışında kalması önlenecek.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı