KAYSERİ HABERLERİ

Ev kadınları, 'Yöresel Yemekler' yarışmasında ter döktü

DHA
26.04.2017 - 16:08Son Güncelleme :
DHA

Oktay ENSARİ-Zafer BARIŞ/KAYSERİ, (DHA)- KAYSERİ Kültür ve Turizm Müdürlüğü öncülüğünde, bir alışveriş merkezinde düzenlenen 'Kayseri'nin Yöresel Yemekleri' yarışmasında ev kadınları hünerlerini sergiledi. Dereceye giren kadınlar, tatil ile ödüllendirildi.
Kültür ve Turizm Müdürü İsmet Taymuş, başlangıç, ana yemek ve tatlı dallarında 40'a yakın yemeğin jüri değerlendirilmesine alındığı etkinlikle Kayseri'nin yöresel yemeklerinin ortaya çıkarılmasının amaçlandığını söyledi. Taymuş, şöyle dedi:
"Çünkü bazı yemeklerimiz artık unutulmaya yüz tutmuş. Maalesef yeni gelinler ve genç kızlar artık bu kadim yemeklerimizi yapmaz oldular. Bu yöresel yemek yarışmalarını bu yüzden yapıyoruz. Yarışmacılarımız da ev hanımlarımız. Profesyonel aşçılar bu yarışmaya katılamıyorlar. Üç kategoride yarışmayı düzenledik. Başlangıç yemekleri, ana yemek ve tatlılar ile pastalar olarak kategorileri belirledik. Jürimiz de yemek konusunda uzmanlardan oluşuyor. Kayseri Lokantacılar ve Pastacılar Odası Başkanı Hayrettin Köse başta olmak üzere, Hilton ve Nov otelin genel müdürleri,başaşçıları, şefleri yani yöresel yemekleri bilen insanlar ve Kayserili aşçılar, hanımlarımızın yaptığı yemekleri değerlendirdi. Böyle güzel bir yarışma belirledik. Bu bir kültürel katkıdır. Burada dereceye giren yemeklerimizi de Kültür ve Turizm Bakanlığımıza bildireceğiz. İlimize gelen yerli ve yabancı misafirlerimize, yarışmaya katılan yemeklerimizi ikram etsinler, istiyoruz. Böylece bunları sektörün mutfağına da kazandırmış olacağız. Önceki yıllarda yaptığımız yarışmalarda dereceye girenleri altınla ödüllendiriyorduk ama bu sene tatille ödüllendireceğiz."
Lokantacılar ve Pastacılar Odası Başkanı Hayrettin Köse, bu tür yarışmaların çok önemli olduğunu, geçmişlerini geleceğe taşıdıklarını anlatırken, "Türk mutfağının gerçek temsilcileri bu hanımefendiler. Bu yöresel yemeklerle ilgili bizim Coğrafi İşaretler çalışmamız da var'' diye konuştu. Kayseripark Alışveriş merkezindeki etkinliğe yarışmacıların yanı sıra kadın müşterilerde ilgi gösterdi. Yöresel yemekler arasında kıymalı mantı,patatesli mantı, yağ mantısı, patlıcanlı kabaklı, armutlu dolmalar, börekler, nevzine tatlıları ilgi gördü.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kayseri haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kayseri ilinden Ev kadınları, 'Yöresel Yemekler' yarışmasında ter döktü hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Nisan 2017 tarihinde saat 16 08’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ev kadınları, 'Yöresel Yemekler' yarışmasında ter döktü haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı