Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ev kadınları stres altında

  Hürriyet Haber
  27 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 27 Aralık 2000 - 00:01

  ProCon Grubu şirketlerinden GfK Panel'in, 11 ilde bin 384 ev kadınıyla yaptığı araştırmaya göre kadınların yüzde 40'ı kendini stres altında hissediyor.

  Stresi atma yollarının başında da elişi yapmak geliyor. Bunu sırasıyla müzik dinlemek, arkadaşlarla görüşmek, televizyon seyretmek, duş almak, telefonla konuşmak, sigara içmek, yemek pişirmek ve alış-veriş yapmak izliyor.

  Çamaşır makinası vazgeçilmez dost

  Ev kadınlarının vazgeçemedikleri eşyaların başıda yüzde 40.3 ile çamaşır makinesi geliyor.

  Araştırmaya göre ev kadınları en çok orduya, polise, doktora ve hastaneye güveniyor. Yüzde 13.9'u alkol kullanan ev kadınlarının kitap okuma alışkanlıkları ise yok.

  Ev kadınlarının sadece yüzde 5'i evlilikten önce cinselliği onaylarken, ilk cinsel bilgileri, yüzde 49.8'i kocasından yada erkek arkadaşlarından almış. Cinsel bilgileri almada aile yüzde 14.7 ile en sonda bulunuyor.

  Alışveriş yaparken mutlular

  Araştırmaya göre, ev kadınlarının yüzde 27'si kuaföre hiç gitmezken, iyi uyku ve minimum stresin iyi görünmenin çaresi olduğuna inanıyorlar.

  AB politikasına olumlu bakan ev kadınları, alışveriş yaparken mutlular. En büyük korkuları aile fertlerinden birini kaybetmek, ikinci sırada doğal afetler ve ölüm korkusu geliyor.

  Yüzde 94.8'i doğum kontrolü ve aile planlamsına inanırken, yüzde 43.9'u beş vakit namaz kılarken, yüzde 92.7'si fitre ve zekat veriyor.

  Yüzde 90.5'i domuz eti yemezken, 2.8'i domuz etini onaylıyor. Kadınların yüzde 53.5'i erkekler için en uyumlu evlilik yaşını 26 ile 30 yaş arası görüyor. Kadılar için ise bu yaş 23 ile 25. Yüzde 31.6'sıeğer imkan olsa 15-18 yaşına dönmek istiyor.

  Üniversite mezunu ev hanımları arasında da yüzde 50'si cep telefonuna sahip.

  İstanbul Üniversitesi (İÜ) Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Necla Arat da, elde çamaşır yıkamanın uzun süren yorucu bir iş olduğuna işaret ederek, "Çamaşır makinesi sayesinde kadınlara daha fazla zaman kaldığı için sevdikleri şeyleri yapma fırsatı buluyorlar" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı