Gündem Haberleri

GÜNDEM

  “Ev kadınları sendikası” önerisi

  Nuray BABACAN / ANKARA
  18 Eylül 2012 - 14:51Son Güncelleme : 18 Eylül 2012 - 14:51

  SİYASİ Partiler, yeni anayasada, “Herkes temel insani gereksinimlerini karşılayabilecek, insan haysiyetine yakışır biçimde barınma hakkına sahiptir” hükmünde anlaştı. Evsizliğin önlenmesi için devletin sorumluluğu gerekçede anımsatılacak. BDP, “Ev kadınlarının sendikalaşma hakkının” anayasa konulmasını önerdi, diğer partiler düşünmek için süre istedi.

  TBMM Anayasa Uzlaşma Yazım Komisyonu önceki günkü toplantısında, konut ve barınma hakkı ile sendika kurma hakkı maddelerini ele aldı. Uzlaşılan konut ve barınma hakkı maddesinde, devletin bu hakların gerçekleşmesi için şehirlerin ve diğer yerleşim birimlerinin tarihi ve kültürel nitelikleri ile çevre değerlerini esas alan bir plan çerçevesinde gerekli tedbirleri alacağı da vurgulandı.

  Rant kapısı önlensin

  Toplantıda CHP, kentsel dönüşüm gibi projeler kapsamında rant kaygısı ile vatandaşların evlerinin ellerinden alınmasının önüne geçilmesi için de maddede bir hükmün yer almasını istedi. CHP, “Örneğin, deprem gibi çok zorunlu durumlarda yıkım olsun” dedi. Partiler bu öneriyi kendi içlerinde değerlendirecek.

  Sendikalarda uyuşmazlık

  2 No’lu Yazım Komisyonu, sendika kurma hakkı ile ilgili maddede CHP ve BDP, sendika yönetimlerinin yarısının kadınlardan oluşması için anayasaya bağlayıcı hüküm konulmasını önerdi. AK Parti ve MHP bu konuya sıcak bakmadı. Partiler sendika kurma hakkının sınırlandırılması konusunda da uzlaşamadı. CHP, bu hak için hiçbir sınırlama istemedi. CHP, sendika üyeliğini teşvik için vergi ve prim muafiyeti getirilmesini, taşeron işçi çalıştırılmasının önlenmesini de önerdi.

  Ev kadınlarına sendika hakkı

  Toplantıda BDP’li üyeler, ilginç bir öneride bulundu. BDP’liler, “Hizmet mekanı ev olan bütün işler, temizlik, bakım ve diğer hizmetler ev işçiliği kapsamındadır ve sendika kurma hakkından yararlanır” fıkrasının maddede yer almasını istedi. Maddeyle ev kadınlarına sendika kurma yolunun açılma öngörülüyor. Bu öneriyi partiler kendi içlerinde değerlendirecek.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı