Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Euroya verilecek destek Almanya’yı ikiye böldü

  WSJ
  15 Ocak 2011 - 11:24Son Güncelleme : 15 Ocak 2011 - 17:24

  Alman liderler, euro bölgesinin mali sıkıntı yaşayan ülkelerinin kullanımına açılan kurtarma fonunun genişletilmesi konusunda ikiye bölünürken, Avrupalı liderler, kıtanın finansal güvenliğinin daha sağlam hale getirilmesi yönündeki çağrılarını sürdürüyor.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor     

                      

  Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schäuble, kurtarma fonunun kredi verme kapasitesini önemli ölçüde artıracak değişim önerilerini desteklediğini söyledi.

   

  Yunanistan’ın mali yardım istemesinin ardından, kıtadaki diğer ülkelere yardım etmek için AB ve IMF ortaklığında kurulan kurtarma fonu normalde 750 milyar euro kapasitesinde ancak Schäuble, tam olarak açıklanmayan bazı engellerden dolayı, kurtarma fonu tam kapasite kullanılamadığına dikkat çekti.

   

  Schäuble, kurtarma fonunun Avrupa’nın Mayıs 2010’da verdiği sözleri yerine getirdiğini ancak finansal güvenliği sürdürmek için euro bölgesi hükümetlerinin verilen kredileri ya da sermaye desteklerini artırması gerekiyor” dedi.   

   

  Almanya’nın Avrupa’daki bütünleşme çağrısının en büyük destekçilerinden biri olan Schäuble, euro bölgesindeki borç krizine yönelik çözümler için esneklik gösterse de diğer Alman yetkililer mali yardımın artırılması teklifinin işe yaramayacağı görüşünde. Ekonomi Bakanı Rainer Brüderle, kurtarma fonunun şu anda “yeterli” olduğunu belirtti ve “Her gün yeni tekliflerde bulunmanın iyi bir şey olduğunu düşünmüyorum” ifadesini kullandı.

   

  Almanya Başbakanı Angela Merkel de kurtarma fonunun genişletilmesini desteklemiyor. Merkel’in sözcüsü Steffene Seibert, mali yardım kaynaklarının artırılmasının “şu an için uygun olmadığını” belirtti.

   

  Avrupa Birliği (AB), uzun bir süredir borç krizi içinde sürüklenen euro bölgesi ülkelerinin kullanımına açılan yardım mekanizmasının gözden geçirilmesini tartışırken, Schäuble, Mart ayında sunulabilecek “geniş kapsamlı paket” olarak nitelendirdiği revizyonun, piyasalara yeniden güven getireceğine inanıyor.

   

  TRICHET’DEN ARTIRIM ÇAĞRISI

  Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Jean-Claude Trichet, ECB’nin dünkü faiz toplantısının ardından yaptığı konuşmada, euro bölgesinin temel kurtarma fonu olan, 440 milyar euroluk Avrupa Finansal İstikrar Fonu’nun (EFSF) genişletilip, daha esnek bir hale getirilmesi gerektiğini söyledi.

   

  Trichet, “ECB olarak biz, ESFS’nin hem nicesel ve niteliksel olarak daha etkin bir hale getirilmesini istiyoruz” dedi.

   

  ECB Başkanı’nın sözlerinin, dün konuşan Avrupa Komisyonu Başkanı José Manual Barroso’nun “Kurtarma mekanizmasını kapasitesinin artırılması gerekiyor”şeklindeki mesajını destekler nitelikteydi.

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">*Bu yazı WSJ’de “Germany Split on Boosting Bailout Fund” başlığıyla yayımlanan haberden derlenmiştir.

    

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  http://twitter.com/HurriyetEkonet  

   

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı