Gündem Haberleri

  Euronun kaderi Atina'ya bağlı

  İhsan Dörtkardeş/ DHA
  06.05.2010 - 11:02 | Son Güncelleme:

  Almanya Başbakanı Angela Merkel, hükümetin onayladığı Yunanistan'a yönelik kurtarma paketi konusunda, “Bu Avrupa'nın geleceği ve Almanya'nın Avrupa'daki geleceğini ilgilendiren bir konu” dedi.

  Bakanlar Kurulu’nda kabul edilen ve Federal Meclis’e gönderilen Yunanistan yardımı konusunda Merkel, Almanya olmadan veya Almanya’ya rağmen bir karar alınamayacağını vurgularken, “Bütün Avrupa, Almanya'ya bakıyor” diye konuştu.

  Yunanistan için AB ve IMF liderliğinde hazırlanan 110 milyar euroluk pakette en büyük pay 22.4 milyar euro ile Almanya'ya düşerken, Atina'nın öne sürülen koşulları kabul ettiğini, hazırlanan paketin Berlin açısından uygun olduğunu belirtti.
   
  Almanya ve Avrupa kamuoyunda da baskıyla karşı karşıya bulunan Yunanistan'a yönelik yardım paketine ilişkin konuşan Başbakan Merkel, acele hareket etmenin sakıncalı olduğunu anlatırken, “İyi bir Avrupalı, düşünmeden kurtarma işine girişen değil, öncelikle Avrupa Birliği'nin kurallarını ve ulusal hukuku düşünendir. Öncelikle Euro Bölgesi ve tüm Avrupa'nın zarar görmeyeceğini güvence altına almaya çalışandır” dedi.

  Almanya Başbakanı, yardım konusunda öncelikle Yunanistan'ın somut ve kapsamlı bir tasarruf planı ortaya koymasını beklediklerini, piyasalara yanlış bir mesaj vermemek için de bu konuda ısrarcı olduklarını vurguladı.    

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı