Euro'nun geleceği parlak

Hürriyet Haber
07 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 07 Aralık 2000 - 00:01

Euro'nun ABD Doları karşısında önümüzdeki aylardan itibaren değer kazanmaya başlayacağı ileri sürüldü. Wall Street Juournal gazetesi bugünkü yorumunda, ABD Doları'nın son bir hafta içinde Euro'ya karşı yüzde 5 oranında değer kaybettiğini hatırlatarak, "uzun vadede doların değer kaybının kaçınılmaz olduğunu ancak bunun yumuşak mı yoksa sert biçimde mi gerçekleşeceğinin henüz belli olmadığını" yazdı.

Euro, New York'ta dün 87.98 sentten işlem gördü. Euro 26 Ekim'de ABD Doları'na karşı bugüne kadarki en düşük düzeyine inmiş ve 1 Euro 82.28 sentten işlem görmüştü.

Euro, 1 Ocak 1999 tarihinde piyasaya çıktığında 1 Euro= 1.17 dolardı. O tarihten bu yana Euro yüzde 25 değer kaybetti.

Öte yandan, gelecek dönemde Avrupa ülkeleri merkez bankalarının, enflasyon baskısına karşı koyabilmek için faizleri arttırmalarının beklendiği yorumunu yapan gazete, buna karşılık ABD Merkez Bankası'nın faizleri indirmek mecburiyetinde kalabileceğini öne sürdü. Wall Street Journal, bu durumda yatırımcıların Avrupa kaynaklı hisse senetlerine yönelecekleri ve dolardan kaçma başlayabileceğini de kaydetti.

ABD Merkez Bankası Başkanı Alan Greenspan'ın dün yaptığı "Amerikan ekonomisi yavaşlama dönemine girdi" şeklindeki açıklaması da ABD'de faizlerin düşeceğinin göstergesi olarak kabul ediliyor.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı