Euro'nun 2001 tahmini

Hürriyet Haber
19 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 19 Aralık 2000 - 00:01

AB Komisyonu, ekonomik büyüme tahminleri değişmediği takdirde euronun 2001 ve 2002 yıllarında 90 sent civarında bulunacağını belirtti. Bazı ekonomi uzmanları ise euronun daha da yükseleceğini tahmin ediyor.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, euro bölgesinin en büyük ekonomilerinin büyüme hızının giderek yükseldiği konjonktürde, euronun dolar karşısındaki değerinin 2001 ve 2002 yıllarında 90 sent civarında seyredeceğini tahmin ediyor.

AB Komisyonu'na göre, tabii ki, Amerikan ekonomisinin büyüme hızı aniden ve büyük ölçüde yavaşlarsa, Avrupa ülkeleri de bunun olumsuz yansımalarından kaçamayacaklarından dolayı, euronun da 90 sent civarındaki istikrarlı seyri bozulacak ve pariteler değişebilecek.

ABD ekonomisinin yumuşak karnı

Euro bölgesindeki Avrupa ülkeleri ekonomileri de Amerikan ekonomisiyle aynı hızda yavaşlarsa, euronun yükselişi de istimini kaybedecek. Bu arada, ABD'nin cari işlemler açığında uzun süredir beklenen kazanın olması halinde ise işler daha da zorlaşacak.

ABD, cari işlemler açıklarını daraltmak için günde yaklaşık 1.25 milyar dolarlık sermaye girişine muhtaç ve Amerikan ekonomisindeki çarpıcı büyüme ve verimlilik artışları sayesinde, tüm dünyadan portföy ve doğrudan yabancı sermaye yatırımları çekilebildi.

Analistlere göre, Amerikan ekonomisinin büyüme hızı yavaşladıkça, dışardan mali ve yatırım sermayesinin azalması riski artıyor, hatta, uluslararası yatırımcıların Amerikan Hazine bono, tahvil ve menkul kıymetlerine iştahındaki azalış, doları geriletmeye yetecek.

Doların seyri

Dünyaca ünlü mali analiz ve borsa aracı kurum şirketi Goldnman Sachs'ın Londra'daki ofisinin döviz stratejisti Jim O'Neill, "ABD'nin açıklarından her zaman endişeli olageldik, bir noktada, bu doları öldürecektir, bu olduğunda, Avrupa ve tüm dünya için sorun olacaktır" dedi.

Bu durumda, doların altındaki halının 2001 yılında çekilip çekilmeyeceği sorusu gündeme geliyor ve şimdiye dek daha ziyade euronun iniş-çıkışlarından bahsetmeye alışkın euro bölgesindeki karar alıcıların başı epey ağrıyacağa benziyor.

Euro daha da değerlenecek

Euro için epey dalgalı yıl beklense de, bazı ekonomistlere göre, Avrupa ortak para birimi 2001'de daha da değerlenecek, çünkü, Ocak ayında 1.04 dolarda seyreden ekim ayında 82 sentin de altına düşerek, bütün düşük düzeyleri test etti.

Uluslararası döviz piyasalarında daha sonra toparlanıp şimdilerde 88-89 sentten işlem gören euronun yeni yılda daha da yükselmesi bekleniyor. Frankfurt'daki Dresdner Bank'ın ekonomisti PetraKöhler'e göre, euro için işler iyiye gidiyor, Avrupa ekonomisi ABD'yi tedricen yakaladıkça, euro yaz ortasında 1 dolara kadar yükselebilir.

Bununla birlikte, yeni yılda euro'nun değer tahminlerini yükselten yatırımcılar, euro fonlarını güçlendirdi ve Merrill Lynch'in yeni araştırmasına göre, global fon yöneticilerinin yüzde 75'inin 2001 içinen gözde para birimi euro.

Alman Merkez Bankası Bundesbank'ın Başkanı ve Avrupa Merkez Bankası İdari Kurulu üyesi Ernst Welteke, "Amerikan ekonomisinin gücünü koruması, hatta, daha beter, ABD ekonomisinin sert inişi, yani, hızla yavaşlaması, istikrarlı euroyu sabote edebilir" diye uyarıyor.

Barclays Capital'in ekonomisti Thorsten Polleit'e göre, Amerikan ekonomisinin yine beklentileri aşıp, Avrupa'yı geçmesi halinde, yatırımcılar ABD'ye yöneleceğinden euro, altı ay içinde 80 sente kadar düşebilecek.

Euronun dolar ve yen karşısında yüzde 30'u aşan değer kaybı Avrupa'yı ihracatta avantajlı kılınca, ihracat hacimleri büyüdü, oysa, euro çok değerlenirse, bu avantaj zayıflayacak. Avrupa'da euro dışındaki bölgelere ihracatın payı toplam gayrisafi yuritçi hasılanın (GSYİH) yüzde 10'ununu aşmıyor. (AA)

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı