Eurodan sonra G20 de benzer adım atmalı

A.A
27.10.2011 - 12:33 | Son Güncelleme: 27.10.2011 - 12:33

Fransa Maliye Bakanı Francois Baroin, Euro bölgesi liderlerinin dün Brüksel'de vardığı anlaşmanın euroyu çökmekten koruduğunu, ancak gelişmiş dünyanın resesyona girmesini önlemek için gelecek hafta yapılacak G-20 liderler zirvesinde daha fazla önlem alınmasına ihtiyaç olduğunu söyledi.

Baroin, RTL radyosuna verdiği demeçte, “Anlaşma sorunları çözecek, euro bölgesini sorunlardan uzak tutacak, ekonominin toparlanmasına olanak sağlayacak, euro bölgesini ve küresel büyümeyi istikrara kavuşturacak” dedi. 

“Euro bölgesiniliderlerinin anlaşması euroyu kurtardı mı?” sorusuna Baroin, “Evet tabi. Krizin yayılma riski vardı, bu sistemik bir krizdi” yanıtını verdi.
Anlaşmanın güvenin yeniden sağlanmasının ilk adım olduğunu, gelecek hafta Fransa'nın Cannes kentinde toplanacak G-20 liderlerinin daha fazla önlem alması gerekeceğini ifade eden Baroin, “G-20'nin, halen bütçelerini konsolide eden ülkeler için kesin ve ayrıntılı önlemler ile küresel faaliyeti destekleyebilecek ülkeler için somut önlemler almaya ihtiyacı var” diye konuştu.

Euro bölgesinin 17 üyesi bütçe dengelerini sağlayıncaya kadar küresel büyüme için tehdit olan borç krizinin tam olarak kontrol altına alınamayacağını belirten Baroin, Fransız bankalarının 8,8 milyar euro ek sermayeye ihtiyaçları olduğunu ve hiçbirinin vergi mükelleflerinin paralarını kullanmayacağını, sermaye artırımında kendi karlarını kullanabileceğini söyledi.

ÇİN: AB'NİN ÖNLEMLERİNİ DESTEKLİYORUZ 

Bu arada Çin yönetimi, dün AB zirvesinde varılan anlaşmadan memnun olduğunu ve AB'nin aldığı önlemleri desteklediğini bildirdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jiang Yu düzenlediği haftalık basın toplantısında, “Bu uzlaşmanın piyasa güvenini desteklemeye olanak sağlayacağını umuyoruz. Çin, küresel ekonominin toparlanması ve büyümesini korumak için ortak çaba göstermeye hazır” dedi.

Çin'in AB ile yatırım, ticaret ve finansman alanındaki işbirliğini artırmayı istediğini belirten Jiang, “Çin yönetimi AB'nin borç krizi sorunlarının üstesinden gelmede alınan önlemleri destekliyor” diye konuştu.

Jiang, Çin Devlet Başkanı Hu Jintao'nun, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile gelecek hafta yapılacak G-20 zirvesi ve ekonomik konularla ilgili bugün bir telefon görüşmesi yapacağını da doğruladı.

AB'den bir kaynak, Sarkozy'nin, Hu ile Pekin yönetiminin Avrupa Finansal İstikrar Fonuna (EFSF) olası katılımını görüşeceğini açıklamıştı.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı