Euro yine çakıldı, 1.23’e de indi altın 1250 dolarla yeni rekor kırdı

Hürriyet Haber
15 Mayıs 2010 - 00:00Son Güncelleme : 15 Mayıs 2010 - 02:14

Yunanistan’daki kriz depremininin artçı şoklarının İspanya ve Portekiz’i de sallamasıyla dolar karşısında eriyen Euro, dün son 18 ayın en düşük düzeyini gördü. Euro Bölgesi ülkelerinin borç kriziyle düşüşü engellenemeyen ortak para birimi 1.2359 dolara kadar geriledi.

Bu yıl yüzde 13 eridi
Euro-dolar paritesinin son 6 aylık seyrine bakınca genel bir düşüş trendinde olduğu görülüyor. Paritedeki asıl keskin düşüş ise 16 Nisan’dan bu yana gerçekleşti. Yunanistan’a yapılan yardıma rağmen sorunun giderilemeyeceği endişeleriyle Euro’daki değer kaybı hızlandı. Euro dolar karşısında bu yıl yüzde 13.2 düşüş gösterdi.
Dolar 1.54’e dayandı
Euro’nun dolar karşısındaki değer kaybı içerde de döviz piyasasını hareketlendirdi. Güne 1.5170 TL düzeyinden başlayan dolar bankalararası piyasada 1.54 liraya kadar dayandı. Gün içinde 1.5370 lirayı aşan dolar bu piyasada bugün valörlüde 1.5368 liradan işlem gördü. Dolar serbest piyasada 1.5310 liradan kapanış yaptı. Euro ise 1.91 lira seviyesine gerileyerek serbest piyasada 1.9110 liradan günü tamamladı.
Altın da rekor kırdı
Piyasalarda yaşanan endişeyle ‘güvenli liman’ olarak görülen altın, tüm zamanların yeni rekoruna imza attı. Önceki gün 1248 dolara çıkarak rekor kıran altının ons fiyatı dün 1250 dolarla yeni rekorunu kırdı. Fransız BNP Paribas’ın analisti Anne-Laure Tremblay, “Güvenli liman olarak görülen altına olan bu aşırı talebin, Yunan krizinin etkisinin azalmasıyla birlikte, düşüşe geçmesini bekliyoruz” yorumunu yaptı. Altının ons fiyatındaki artış içerde çeyrek altının 100 liraya ulaşmasına neden oldu. Cumhuriyet altının fiyatı serbest piyasada 406 liradan kapanış yaptı.

Credit Suisse ‘pahalı’ gördü İMKB yüzde 3.77 geriledi

YURTDIŞI piyasalarda yaşanan endişe ve içerde Credit Suisse’nin raporuyla İstanbul Menkul Kıymetler Borsası(İMKB)yüzde 3.77 değer kaybetti. Credit Suisse tarafından dün açıklanan raporda, Türkiye hisse senedi piyasası için “gösterge endeksin yüzde 20 üzerinde getiri” olan tavsiyesini “gösterge endeks” seviyesine indirdiğini açıkladı. Raporda, Türkiye hisse senedi piyasasına ilişkin tavsiyesini düşürmesine yönelik olarak, “Türkiye hisse senedi piyasası, Avrupa Ortadoğu ve Afrika bölgesinde (EMEA) kriz öncesi zirvelere dönüş yapma konusunda en hızlı ülkelerden oldu ” değerlendirmesini yaptı.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı