Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Euro Wars!

TBF Başkanı Harun Erdenay, Eurocup’a katılması muhtemel 6 kulüp temsilcisine FIBA’nın organizasyonlarına gidilmesi uyarısında bulundu. Ligden ihracın dahi söz konusu olduğu teklife takımlar olumlu yaklaşsa da katılacak ekiplerin kalitesi konusunda çekincelerini belirttiler.

Tolga YENİGÜN
SON GÜNCELLEME

VE FIBA ile Euroleague Yönetimi arasında kılıçlar çekildi! Bilindiği gibi FIBA, Euroleague ve Eurocup’a alternatif organizasyonlar için bir süredir çalışmalar yapıyordu. FIBA’nın organizasyonlarına katılmayacak ülkelerin milli takımlarını kendi turnuvalarına almayacağı Slovenya’ya giden mektupla resmileşmişti. Birçok Avrupa ülkesine giden mektup sonrası İspanya, Euroleague ve Eurocup’a katılacağı restini çekti. FIBA’nın şu an için Euroleague konusunda eli zayıf kalsa da Eurocup’a katılacak takımları engellemek için kolları sıvadı. 

‘ALTYAPIYI BiLE ETKiLEYECEK’

A lisansına sahip Efes ile F.Bahçe ile wildcard alması beklenen Daçka ve EuroCup’ı kazanması durumunda G.Ssaray, Euroleague’de devam edeceği için bu tartışmanın dışında kalıyor. Eurocup’a gitmesi muhtemel ekipler için ise TBF Başkanı Erdenay devreye girdi. Erdenay, EuroCup’tan davet alma olasılığı bulunan 6 kulübün temsilcisi ile önceki gün yaptığı toplantıda “EuroCup’a katılırsanız sizi ligden atmak durumunda kalacağız. Ayrıca Milli Takımlar. altyapı düzeyine kadar etkilenecek” dedi. Kulüpler teklife sıcak baksa da, katılacak ekiplerin kalitelerini merak ediyor... 

KALİTELİ BİR LİG OLURSA ‘EVET’

Hakan Özköse / Beşiktaş SJ

ŞU anda net tavrımızı belirlemedik. Beşiktaş olarak biz kaliteli bir ligde mücadele etmek isteriz. FIBA’nın yaptığı lig kaliteli olacaksa, güçlü takımların olduğu ve gelir getiren bir lig olacaksa; o zaman oturur yönetim kuruluyla tartışırız. Milli Takımımız bizim için çok önemlidir, ceza almasını istemeyiz.

KATILAN EKİPLERİ GÖRMELİYİZ

Selim Çınar / P.Karşıyaka

ŞU an kongre sürecindeyiz... Gelecek yeni yönetim kulübün çıkarları için en doğru seçimi yapacaktır. Burada önemli olan FIBA’nın yapacağı organizasyonda üst düzey takımların yer alıp almayacağı... FIBA, takımların ligdeki sıralamasına dikkat etmesi adil görünse de katılan ekipleri görmek lazım.

FIBA’NIN TAVRI ÇOK NET

Turgay Çataloluk / Banvit

FIBA’nın tavrı çok radikal ve net. TBF de sıkıntılı durumda. Şayet Türkiye’den bir takım Eurocup’a katılırsa ve federasyon o takımı ligden çıkarrnazsa tüm milli yarışmalardan men olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacak. Hiçbir kulübün göz göre göre böyle bir hamle yapacağını düşünmüyorum. 

MİLLİ TAKIM İÇİNYANINDAYIZ 

Nihat Mala / Trabzon MP.

TÜRKİYE’den herhangi bir takım EuroCup’a katılırsa, FIBA Türkiye’nin Avrupa şampiyonalarına ve olimpiyatlara katılma hakkını elinden alacak. Bu nedenle de federasyon böyle bir yaptırıma gitti. Milli Takım için, herkesin TBF’nin yanında olduğunu düşünüyoruz.

YAPTIRIM DOĞRU DEĞİL AMA...

Boray Dai / R.H Gaziantep

FIBA’nın kulüplere böyle bir yaptırım uygulaması doğru değil. Düzenleyeceği organizasyona cazibe katarak kulüplerin istekleriyle FIBA organizasyonuna katılması en doğrusu olur. Ligimiz federasyona bağlı olduğu ve konuyla ilgili Milli Takım’ın etkileneceği için TBF’nin alacağı karara saygılıyız

HAK EDERSEK GİDECEĞİZ

Fatihhan Erdoğan / U. Sportif

BAŞKAN Harun Erdenay’ın konuşmalarında basına yansıdığı gibi herhangi bir emrivaki yoktu... FIBA talimatlarına uymaları gerektiğini anlattı. Biz de sezon sonunda sıralamamıza göre nereyi hak ediyorsak, FIBA’nın o organizasyonuna gideceğiz. 

 

 


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler