Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Euro ülkeleri döviz kurlarında Çin’i sıkıştırma kararı aldı

  Hürriyet Haber
  10 Ekim 2007 - 01:08Son Güncelleme : 10 Ekim 2007 - 01:09

  EURO kullanan Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin maliye bakanları, ortak paranın durduramadıkları yükselişinden duydukları rahatsızlıkla ve küresel döviz kurları ile küresel ticarette "fair play" arayışıyla, Çin parası yuana yüklenmeye hazırlanıyorlar.

  19 Ekim’de toplanacak olan G-7 sanayileşmiş ülkeler zirvesi öncesi ortak bir pozisyon belirlemek için önceki gün yaptıkları toplantıdan sonra bakanlar, bu görüşlerini yazılı bir açıklamayla duyurdular.

  AVRUPA DA ÇİN’İ ÖNE ALDI: Euro bölgesi bakanları açıklamalarında, finans piyasalarının, güçlü doların Amerikan ekonomik çıkarlarına olduğu yolundaki ABD açıklamalarını dikkate almalarını, aynı zamanda Japonya’daki ekonomik toparlanmayı da göz önünde tutmasını istediler. Ancak değişik olan, şimdiye kadar Çin’e karşı tehditlerin hep ABD’den gelmesine göz yuman Euro bakanlarının önceliği bu kez Çin’e vermesi oldu. Toplantıya başkanlık eden Lüksemburglu bakan Jean-Claude Juncker, "Birinci konu Çin, ikinci konu dolar, üçüncü konu yen" dedi.

  12 AYDA YÜZDE 10 ARTTI: Yazılı açıklamada, "Büyük ve giderek artan cari fazlaya sahip gelişmekte olan ekonomilerde ve özellikle Çin’de, geçerli döviz kuru mekanizmalarında gereken ayarlamaların meydana gelebilmesi için bazı hareketler olması arzu edilir" denildi. Euro, 1999 Ocak ayında tedavüle girmesinden bu yana dolar ve yen karşısında yüzde 20’den fazla yükseldi. Son 12 aydaki değer artışı ise yüzde 10 civarında gerçekleşti. Çin son iki yılda parasının dolar karşısında çok küçük miktarlarda yükselmesine izin verirken, Euro karşısında da aynı oranda değer kaybetmesini sağladı. Bu durumda, sanki döviz uyumsuzluğunun sorumluğunu sadece Euro’ya aitmiş gibi bir ortam doğuyor. Açıklamada, "Euro’nun dengesizliklerin düzeltilmesinde kendine düşen rolü yerine getirdiğini görüyoruz" denildi. Euro bölgesindeki 13 ülkenin toplantısı bu ülkelerin döviz kurları sorunun giderek çığırından çıkmakta olduğu görüşünü ne ölçüde destekledikleri ve bu sorunu G7 toplantısında ortaya atma konusunda kararlı olup olmadıklarını gösterdi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı