Euro, siftahı güçlü yaptı

Hürriyet Haber
05.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Avrupa Birliği'ni (AB) oluşturan 11 ülke arasında fiilen dün yürürlüğe giren tek para birimi Euro, yeni yıl tatilinin ardından tekrar faaliyete geçen uluslararası borsalarda ilk gün işlemlerine sıkı başladı.

Asya borsalarında Euro bugün, 1,1875 dolar seviyesine yükseldi. Oysa, Avrupa Komisyonu, geçen Perşembe günü Euro'nun ABD Doları karşısındaki değerini 1,1667 dolar olarak belirlemişti.

Aynı borsalarda Euro, Japon Yeni karşısında da değer kazandı. Avrupa Komisyonu tarafından perşembe günü 132.80 yen olarak belirlenen Euro, dün aynı para birimi karşısında değer kazanarak 134.77 yene yükseldi.

Öte yandan Euro, Asya'nın önde gelen iki borsası olan Hong Kong ve Tokyo'da endekslerin gerilemesine neden oldu. Hong Kong Borsası'nda Hang Sang Endeksi yüzde 2, Tokyo Borsası'nda Nikkei Endeksi yüzde 3 değer kaybetti. Nikkei endeksi 426.28 puan düşerek 13,415.89 puana indi. Avrupa'nın önde gelen endekslerinden Londra'da FTSE 100 Endeksi, yatırımcıların, Euro'nun ne tür bir seyir izleyeceği konusunda beklemede olması nedeniyle, yeni yılın ilk saatlerinde dalgalı bir seyir izledi. Frankfurt Borsası'nda Dax Endeksi yüzde 0.21, elektronik ticaret endeksi Xetra Dax da yüzde 0.87 oranında değer kaybetti.

Frankfurt Ticaret Derneği Başkanı Rainer Roubal, AB ile ilişkilerden sorumlu Patrick de Silguy ve Deutsche Boerse Yönetim Kurulu'ndan Reto Francioni, düğmeye basarak, Euro ile ticareti başlattı.

Tokyo'da Japon yatırımcılar dolar yerine Euro'ya yöneldi.

Avusturalya, Avrupa ile saat farkı nedeniyle dünya ticaretinde resmi olarak Euro'yu kullanan ilk ülke sayıldı.Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı