Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Euro-mafya ve paranın namusu

Enis BERBEROĞLU

ABD markalı Yeni Dünya Düzeni'ne en hızlı uyumu gösteren çokuluslu kuruluş kuşkusuz mafya oldu... Organize suç örgütleri yeni çıkacak Avrupa ortak para birimini sabırsızlıkla bekliyor.

Oysa 1 Mayıs'ta yürürlüğe girecek Euro düzeni hakkında Almanya ve Fransa arasında büyük savaş yaşanıyor. Sorun Euro'nun namusunun kime emanet edileceği tartışmasında yatıyor.

Dünyanın en saygın ekonomi kurumu sayılan Almanya Merkez Bankası (Bundesbank), Avrupa Merkez Bankası Başkanlığı için tek isim öneriyor: Danimarka Merkez Bankası Başkanı...

Bundesbank, sekiz yıllığına atanacak -ve görevden alınması mümkün olmayacak- Avrupa Merkez Bankası Başkanı'nın Almanya'da yıllardır enflasyon tehlikesine karşı uygulanan sıkı para politikasına uyumlu çizgi izleyeceğini peşinen garantiye almak istiyor.

Oysa Fransızlar aynı göreve kendi Merkez Bankası başkanlarını uygun görüyor. Uzlaşma adına, ‘‘4+4’’ formülü ortaya atılıyor. Yani dört yıl Danimarkalı, daha sonraki dört yıl Fransız başkan öneriliyor.

Fransızlar'ın dönüşümlü başkanlık teklifi Bundesbank'ı çileden çıkarmaya yetiyor. Bundesbank hafta sonunda Alman basınına sızdırdığı haberle, eğer Fransız önerisi kabul edilirse Euro'dan desteğini çekeceğini açıkladı.

Bundesbank yönetimi, başkanı sekiz yıldan kıdemsiz bir Avrupa Merkez Bankası'nın Euro'nun namusunu savunmasını mümkün görmüyor.

* * *

Euro Bundesbank'ın misillemesi yüzünden gecikirse, en fazla mafya üzülecek. Çünkü mafya, dünya ölçeğinde 300 milyar dolara yakın olduğu tahmin edilen nakit rezervini saklayacak banknot bulmakta zorlanıyor.

Örneğin Rusya'da, ABD'den daha fazla sayıda 100 dolarlık banknot bulunduğu biliniyor. Mafyanın ekonomik hesabı ortada:

Bir milyon dolar en büyük sterlin banknotuyla da saklansa ancak iki valize sığıyor. Oysa yüz dolarlık banknotlar halinde aynı parayı evrak çantasına sığdırmak mümkün. Hele 500'lük euro banknotları ile 1 milyon dolar artık kesekâğında bile taşınabilecek.

Ama mafyaya haksızlık etmemek lazım.

Çünkü böyle anlatılınca yeraltı dünyasının sadece banknotun büyüklüğü ile alakâdar olduğu gibi yanlış kanıya kapılmak mümkün.

Oysa mafya örneğin yüz bin liretlik İtalyan veya 5 milyon liralık Türk banknotuna hiç itibar etmiyor. Enflasyonun kemirdiği paralara yüz vermiyor.

Kısacası mafya bile para seçiyor...

Yarın global mafyanın İran serüveni.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI