Gündem Haberleri

GÜNDEM

  'Euro krizini siz çözün'

  Reuters
  22 Mayıs 2010 - 14:57Son Güncelleme : 22 Mayıs 2010 - 14:57

  İngiltere Başbakanı David Cameron, euro krizinde sorumluluklarını artırmayacaklarını dile getirdi.

  İngiltere’de koalisyon hükümetinin kurulmasının ardından ilk resmi ziyaretini Perşembe günü Paris’e yapan Başbakan Cameron, Cuma günü de Berlin’de Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir araya geldi.  

   

  Cameron, “İngiltere ne euro üyesi ne de euro bölgesi ülkeyiz. Ancak güçlü ve istikrarlı bir euro bölgesi görmek istiyoruz. Ticaretimizin yüzde 50’lilik bir oranını euro bölgesiyle gerçekleştiriyoruz. Bizim çıkarımız açısından eurodaki istikrar önemli” dedi.

    

  Bu hafta başında “euro tehlikede” diyerek piyasaları sarsan Merkel ise Cameron ile birlikte düzenledikleri ortak basın toplantısında, “Euro’daki istikrarın euro bölgesinde olmayan ülkeler için bile ne kadar önemli olduğundan konuştuk” dedi.

   

  “SORUN SİZİN SORUNUNUZ”    

  Diğer yandan, Almanya geçen haftanın başında bölgedeki diğer üye ülkelere sormadan, spekülatif yatırımları kısıtlayacak bir adım atıp, çıplak açığa satışı yasaklayarak piyasalarda küresel çapta büyük düşüşlerin yaşanmasına neden olmuştu. Euro da dolar karşısında son dört yılın en düşük seviyesine geriledi.

   

  İngiltere’de böyle bir yasağın getirilme ihtimaline yönelik gelen bir soru karşısında Cameron, “İngiltere’de böyle kararları Finansal Hizmetler Dairesi veriyor ve karşılıklı olarak aldığımız kararlara saygı duyuyoruz” dedi.

   

  Cameron aynı zamanda, İngiltere’yi daha fazla euroyu destekler hale getiren herhangi bir anlaşma imzalamayacaklarının da altını çizdi.       

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı