Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ‘Euro’ heyecan verici

  Hürriyet Haber
  13 Ocak 2002 - 02:08Son Güncelleme : 13 Ocak 2002 - 02:08

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, AB'de 12 ülkenin 1 Ocak'tan beri kullanmaya başladığı tek para birimi Euro'yu ‘‘heyecan verici’’ bir gelişme olarak niteledi.

  Vakıf 2000 tarafından düzenlenen ‘‘Türkiye-AB İlişkileri ve Beklentiler’’ konulu toplantının açılış konuşmasını yapan Baykal, Avrupa'nın bugün parasal birlik aşamasına gelmesini ‘‘heyecan verici’’ olarak niteledi ve Türkiye'nin bu oluşumun bir parçası olmak istemesinin doğal olduğunu kaydetti. Baykal, konuşmasında AB'ye Türkiye ile Yunanistan arasındaki dengeleri koruması çağrısını da yaptı. 2. Dünya Savaşı'ndan sonra Avrupa'nın yeniden inşasını planlayan politikacıların Türkiye ile Yunanistan arasındaki dengelere her zaman özen gösterdiklerine işaret eden Baykal, ‘‘Maalesef bu parite, AB oluşumu içerisinde kayboldu’’ dedi. AB'nin Türkiye ile Yunanistan arasındaki sorunları ağırlaştırma yerine, sorunları çözücü bir misyon üstlenmesi gerektiğini vurgulayan Baykal, şöyle devam etti:

  BAŞKA FIRSAT KALMADI

  ‘‘Haziran'da Sevilla'da yapılacak zirvede Türkiye'nin AB üyeliği konusunda bir çağrı ve tavsiye kararının çıkmasını hedef almalıyız. Bu, ulusal hedefimiz olmalıdır. Uyum yasaları, Mart'a kadar hızla yapılmalıdır. 2002 sonunda Kopenhag'da yapılacak toplantıda ise üyelik müzakereleri fiilen başlamalıdır. Bu gerçekçidir ve bizim için zaruridir. Bugün bir fırsatı daha değerlendirmeme imkanımız kalmamıştır.’’
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı