Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Euro Güçlü Kalır

Petrol fiyatlarının rekor kırmasıyla birlikte satış baskısı altına giren Dolar ve Euro bölgesinden dün gelen son derece Euro olumlu veri açıklamaları Euro’nun yükselmesine neden oldu.

Almanya ve Avrupa’nın IFO verileri sürpriz bir şekilde ekonomik faaliyetlerin önümüzdeki günlerde toparlanacağını gösteriyor. Bu da yükselen emtia fiyatlarının yarattığı yüksek faiz olasılığıyla birlikte FED’in faizleri düşürmeye devam edeceği beklentisinin tutanaklarda görülmüş olması bir araya gelince Euro'nun güçlü kalmasını bekleyebiliriz.

Bugün açıklanacak iş başvuruları verileri dün açıklanan tutanaklarda belirtildiği gibi işsizlik artabilir beklentisiyle örtüşecek olursa bunun sonucunda Dolar geriler. Buna ek olarak konut fiyat endeksinin para arzının gerilediği ve sıkışık kredi imkanlarının olduğu bir ekonomide, yani ABD’de fiyatların yükselmesine neden olmayacak. Bu da Dolar üzerindeki baskıyı iyice artırır. Eğer emtia fiyatlarında yükselişler devam etmezse o zaman bugün içinde belki Euro / Dolar paritesinde gerilemeler olabilir ama bu sadece bir alım fırsatı yaratır.

Altın 954’e Yükselebilir

Petrol fiyatlarındaki yükselişler ve ABD’de faizlerin düşmeye devam edebilecek olması ve tabi ki Dolar’ın baskı altına girmesi altın fiyatlarının yükselmesine enden oldu. Petrol fiyatlarındaki yükseliş devam etmese bile 130 Dolar’ın üzerinde kaldığı sürece öncelikle 950 Doları görmemiz mümkün. Özellikle de 130 Dolar üzerindeyken bir de ekonomik verilerin olumsuz açıklanmasıyla birlikte endeksler de gerilemeye başlarsa o zaman bunun anlamı stagnasyonist bir durumun varlığından kaynaklandığı yeninde akıllara gelir ve altın daha da yukarılara ile gidebilir. Bu nedenle bugün ve yarın ABD’den açıklanacak verileri ve bunların borsa endekslerindeki etkilerini iyi izlemek gerekiyor.

Petrol Durmuyor

Dün açıklanan stok verilerindeki beklentilerin dışındaki düşüş, petrol fiyatlarının yükselmesine bir neden daha oluşturdu. Zaten ne zaman petrolün düşmesine neden olan bir açıklama gelse bile petrol önce düşüp ardından güm içinde yükselebiliyor. Petrolün yükselmesine yönelik bir durum oluşmasıysa petrolün yükselmesi için en güzel ortamı hazırlıyor. Petrol fiyatlarındaki yükseliş yavaşlayan ekonomik faaliyetler ortamında doğal değil. Bu bir gerçek. Çin’de bile ekonomik faaliyetler artsa bile artan enerji fiyatları enflasyonu onca üretim bolluğuna rağmen artırmış. Bu durumda petrol fiyatlarının düşmesinin gerektiği kadar açık bir şey yok ama gerçek olan petrol fiyatlarının yüksek olması. Bazen yanlışlar da gerçek olabiliyor.

X