Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Euro ECB ve başarılı ihalelerle sert yükseldi

  EkoNet
  15.01.2011 - 09:09 | Son Güncelleme: 15.01.2011 - 09:09

  İspanya ve İtalya'nın başarılı geçen ihaleleri ile Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Jean-Claude Trichet'in enflasyonu hedef alan açıklamaları sonrası yükselen euro, 1.34'ün üzerine çıktı. İçeride de euro/TL 2.07 seviyesine yaklaştı.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor          

   

  Dünkü yükseliş sonrası ABD'deki işlemlerde günü 1.3350'den kapatan euro/dolar paritesi bugün Avrupa'da 1.3414'ten işlem görüyor.

   

  Euro/dolar paritesi, hafta başında euro bölgesinin borç sorunu yaşayan ülkelerinin düzenleyeceği kritik ihalelerin yarattığı endişelerle 1.28'li seviyelere kadar gerilemişti.   

   

  Portekiz, İspanya ve İtalya'nın arka arkaya düzenlediği ihalelerde gelen yüksek talep euroyu yeniden Aralık ayında gördüğü en yüksek seviye olan 1.35'e yaklaştırdı.

   

  İçeride de euro/TL 2.07'ye yaklaşırken, dolar/TL ise pariteye paralel yaşanan gerilemeyle 1.54'e geldi.

   

  Euronun yükselişinde Trichet'in, ECB'nin dün faiz oranlarında değişikliğe gidilmeyen para politikası toplantısı sonrasında enflasyon tehlikesine işaret etmesi de oldukça etkili oldu.

   

  Trichet'in, "enflasyonun çok yakından takip edilmesi gerekiyor" açıklaması, bankanın olası bir faiz artırımını gündemine aldığı değerlendirmelerinin yapılmasına neden oldu.

   

  Reuters’a konuşan BNP Paribas'ın Euro Bölgesi Piyasaları Başekonomisti Ken Wattret, "ECB'den gelen mesajlar, Banka'nın faiz artırımına ABD Merkez Bankası'ndan önce gideceğine yönelik görüşümüzü güçlendiriyor" değerlendirmesini yaptı.

   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  http://twitter.com/HurriyetEkonet  

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı