Euro, dolara rakip oluyor

Hürriyet Haber
29.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Avrupa Para Birliği EMU'nun 17'nci yüzyıldan bu yana Avrupa'nın en büyük projelerinden biri olduğunu yazan Newsweek, son sayısını Euro'ya ayırdı. Newsweek, Washington'un sonunda, EMU'nun sadece yeni bir banknot veya bozuk paradan daha öte olduğunu ve doların en güçlü rakibi durumuna geleceğini farketmeye başladığına dikkat çekti.

EMU ile birlikte Avrupa'nın, 8.6 trilyon dolarlık potansiyeli sayesinde Amerika'dan daha büyük yşarı birleşik bir ekonomik güç haline geleceği belirtiliyor. Ayrıca bazı uzmanlar, tek para birimi veya Euro'nun bir gün dolara rakip olacağını söylüyorlar.

3 Mayıs Pazar günü Brüksel'de 11 Avrupa Birliği üyesi ülke bir konferansla biraraya gelecekler. Ve bu konferansta, EMU'ya ilk girecek ülkeleri belirleyecekler. 31 Aralık 1998 geceyarısı da, gökkuşağı rengi franklar, Alman Markları ve diğer üye ülkelerin paraları resmen yerini Euro'ya bırakacak. Bunların yerini, yakında ‘‘Euroland’’ olarak adlandırılacak, yeni ekonomik ve jeopolitik varlığa hayat verecek trilyonlarca parlak Euro'lar alacak. Avrupa iş dünyasında her ülkenin kendi para biriminden Euro'ya geçiş hazırlıklarının da tamamlanmak üzere olduğu belirtilen yazıda, Daimler Benz'in bu konudaki çalışmaları örnek olarak verildi. Sadece Avrupa'nın değil, dünyanın sayılı devleri arasına giren Daimler Benz'in, Alman Markı'ndan Euro'ya geçiş için bir milyon iş saati harcayarak bilgisayar sisteminde 350 milyar byte'lık çalışma yapması gerektiği hesaplanıyor. Bu çalışma tamamlanıp, Euro yerleştikten sonra Daimler Benz'in, döviz kurları işlemlerinden yıllık 100 milyon mark tasarruf da edeceği tahmin ediliyor.

Euro ile Avrupa'da Londra'nın mı, Frankfurt'un mu yoksa Paris'in mi mali merkez olacağı tartışmasının da önümüzdeki aylarda ön plana çıkacağına değinildi.

Euro’nun teknik sorunları

Avrupa Para Birliğine geçişle devreye girecek Euro'lar bazı sorunları da beraberinde getiriyor. Euro'ların devreye girmesiyle Avrupa bankacılık sisteminde ortaya çıkacak sorunlar bir yana, bozuk parayla çalışan makineleri üreten firmaların yöneticileri de yeni parayla ortaya çıkacak teknik sorunlar konusunda önlem almaya çalışıyorlar. Önümüzdeki 4 yıl içerisinde Avrupa'da bu bozuk paraların kullanılacağı 3.5 milyon makinenin yenilenmesi gerekiyor. Bozuk parayla çalışan makinelerin yeni paraya adapte edilmesinin maliyeti henüz bilinmiyor.


Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı