Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Euro da Yüksek Petrolden Etkileniyor

Petrol fiyatlarının dün yeni rekorlar kırmasıyla güçlenen Euro, petrol fiyatlarındaki gerileme ve AB’den açıklanan verilerin çok parlak olmaması nedeniyle bir miktar gerileyerek 1.5680 desteği civarında kaldı.

Petrol fiyatları görüldüğü gibi sadece Dolar üzerinde değil aynı zamanda Euro üzerinde de etkili olabiliyor. Bunun nedeni, Çin ekonomisinin yavaşlaması Avrupa’dan Çin’e giden ihracat kalemlerini azaltınca bu sefer yavaşlayan küresel ekonomiden Avrupa da olumsuz etkileniyor. Bu durum dün açıklanan verilerle kendisini gösterdi. Hem artan enflasyon tüketici talebini azaltmışken, yine petrole bağlı olarak yükselmiş maliyetler, kredi risklerinin yüksek olduğu bir dönemde kredi arzını da olumsuz etkileyince bu sefer sanayi ve imalat sektöründe de daralmalar görülüyor. Bu nedenle petrol fiyatlarının yükselişi artık Dolar üzerinde olduğu gibi Euro üzerinde de olumsuz etkisini göstermeye başlarsa o zaman, Euro / Dolar’ın yükselişleri sınırlanabilir.

Petrol Volatilitesi Tahmini Güçleştiriyor

Petrol dün 135 Dolar’ın üzerine yükselerek yeni bir rekora daha neden oldu. Ne global yavaşlama, ne gerileyen imalat ve sanayi faaliyetler, ne de azalan tüketici talebi petrolün yükselişini durdurmuyor. Burada gerçek olan fiyatların yükseliyor olması. 1970’lerdeki petrol krizinin bir başka formatı bugün yaşanırken devlet müdahalesi olmaksızın petrol yükselişi durmaz. Bu nedenle olası gerilemeler çok uzakta değil. Bu sene olur mu olmaz mı bilinmez ama vade olarak çok uzun olmayan bir zaman sonra petrol fiyatları 80 Dolar’ın altına bile gerileyecek. Benzin fiyatlarındaki yükseliş tüm dünyada perakendeyi artık bu kadar etkilerken daha nereye kadar yükselebilir.

Bugün hafta sonuna girerken düşüşler sınırlı olur ama petrol tahmin edilmesi çok güç hareketler yaptığı için gerileme ihtimali de yüksek çünkü haftalık volatilite çok yüksek.

Altın Güçlü Kalmaya Devam Eder

Petrol fiyatlarının yükselişi altın fiyatlarının güçlü kalmasına neden olmaya devam ediyor. Bu arada Dolar’ın üşüşlerinin aşka nedenlere bağlı olarak sınırlı kalmış olmasıyla altın fiyatlarının yükselişinin kolay gerçekleşmesine izin vermiyor. Yani altın fiyatları artan enflasyon ortamında, Dolar’ın yükselmesine bağlı olarak yükselişleri kısır kalıyor.

Eğer enerji fiyatları bu seviyelerde kalaya devam edecek olursa, yavaşlayan ekonomik ortam ABD’yi de sıkıntıya sokacaktır. Bu da temel göstergelerinin olumsuz olduğu ABD’de Dolar’ın yeninden satılmasına neden olursa ve bir de gıda fiyatlarının yükselişi öncesinde eğer hareketlenmeler bu piyasalarda (mısır, soya fasulyesi, buğday ve özellikle de şeker gibi) da başlarsa o zaman altının güçlü kalmaya devam etme ihtimalinin yüksek olduğunu söyleyebilirim.

X