Euro cinsinden halk arz

Hürriyet Haber
03.12.2001 - 13:51 | Son Güncelleme:

Hazine`nin 10-14 Aralık 2001 tarihlerinde satışa sunacağı ``Euro cinsinden`` 184 gün vadeli Euro cinsinden bonoların halka arzına aracılık etmek isteyen banka ve aracı kurumların, 5 Aralık saat 15.30`a kadar Merkez Bankası`na başvurmaları gerekiyor.

Merkez Bankası`ndan yapılan açıklamada, 2002 yılı başından itibaren Euro bölgesi ülkeleri yerel paralarının kullanımdan kalkacağı hatırlatıldı.

Açıklamaya göre Hazine, bu paraları ellerinde tutan bireysel yatırımcılara dönük, Euro`ya geçiş aşamasında değişik bir yatırım alternatifi sunarak ekonomiye kazandırılacak döviz miktarını artırmak amacıyla, 184 gün vadeli, vade sonunda kupon ödemeli, vadesinden önce geri alma garantili ``Euro cinsinden`` Hazine Bonosu ihalesi düzenledı.

Bu bonoların, özel ve kamu bankaları, Merkez Bankasında açık piyasa işlemleri yapmaya yetkili aracı kurumlar ile Merkez Bankası şubeleri kanalıyla, halka arz yoluyla satışı yapılacak.

Buna göre satışa aracılık etmek isteyen banka ve Merkez Bankası`nda açık piyasa işlemleri yapmaya yetkili aracı kurumların, 5 Aralık Çarşamba günü en geç saat 15.30`a kadar Merkez Bankası`na telefonla başvurmaları, ayrıca faks ile teyid etmeleri gerekiyor.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı