Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Euro cep deliyor

  Hürriyet Haber
  17.01.2002 - 17:08 | Son Güncelleme:

  Avrupa Birliği (AB)üyesi 12 ülkede 1 Ocak`tan itibaren yürürlüğe giren ortak para birimi euro, Avusturya`da sorun olmaya başladı.

  Merkez Bankası tarafından kurulan Euro bilgi hattına başvuran binlerce Avusturyalı, `metal euro`ların çokluğu yüzünden, hem ödemelerde zaman kaybı olmasından, hem de cepleri ve cüzdanlarının delinmesinden`` şikayetçi oldular.  Avusturyalılar, en azından 1 ve 2 euro`luk metal paraların banknotolarak basılmasıyla bu sorunun çözüleceği önerisinde bulundular.  

  Merkez Bankası yetkilileri ise vatandaşların şikayetlerini ciddiyealdıklarını, yeni para basılması sırasında 1 ve 2 euro`luk banknotların basılması yönünde hazırlık yaptıklarını bildirdiler.  

  Euro bilgi hattına yansıyan diğer bir konu ise ülkedeki otomatik para çekme makinalarının aradan geçen 17 günlük süreye rağmen hala euro`ya göre ayarlanmadığı ve kamu taşıtları için bilet satan veya sigara ve meşrubat satan sokaklardaki makinalardan euro ile alışveriş yapmada sorunlar yaşandığı şeklinde.  

  Bu arada, euro`nun yürürlüğe girmesinden sonra özellikle para cüzdanı üreten firmalar da koleksiyonlarını yenilemek zorunda kaldı. Avusturya`da piyasaya çıkan yeni cüzdanlar, eski para birimi şiling`e oranla daha küçük boyda olan euro banknotlarına göre küçültülürken, metal euroları koymak için de bir kopça ile kapatılabilen ek bir cepten oluşuyor.  

  Özellikle gastronomide görev yapan garsonların kullandığı cüzdanlarda yapılan değişiklik dikkati çekiyor. Banknotların konulduğubölümlere eklenen metal para bölümü açıldığında, metal paraları kolaylıkla ayırt edebilmek için cüzdan körüklü olarak yapıldı. 

  Euro`nun yürürlüğe girmesiyle yeni iş alanı bulan şirketler türedi. Örneğin, hesap makinası üreten şirketler, cepte kolaylıkla taşınabilen kredi kartı büyüklüğünde ürettikleri özel bir hesap makinası peynir ekmek gibi satılıyor.  

  Hesap makinasının en önemli özelliği ise euro`lu fiyatları eski para birimiyle mukayese etmek. Euro olarak yazdığınız rakamın şiling karşılığı bir düğmeye basılarak görülebiliyor. Hatta makinayı ilk açtığınızda bulunduğunuz ülkenin eski para biriminin euro karşılığını programlarsanız, tek hesap makinasını euro uygulayan tüm ülkelerde kullanabiliyorsunuz.
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı