Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Euro bölgesinden dev acil yardım fonu

  AFP
  11 Mayıs 2010 - 10:26Son Güncelleme : 11 Mayıs 2010 - 10:45

  Borç krizinin vurduğu Avrupa, Pazartesi günü, Uluslararası Para Fonu’nun katkısıyla, ülke borcu sorunuyla boğuşan ülkelerin kullanımına açılacak 750 milyar euroluk acil yardım fonu oluşturduklarını açıkladı.

  Avrupalı liderler, daha önce görülmemiş bir dayanışma örneği sergileyerek oluşturdukları bu fonun, Avrupa’nın mali sıkıntılarını tamamen ortadan kaldıracak güçte olmasını umut ediyor.    

   

  Euro bölgesinin maliye bakanları 11 saatten daha uzun süren görüşmelerin ardından, bu fonun 440 milyar eurosunun euro bölgesi ülkelerinden alınmasına, 60 milyar eurosunun ise Avrupa Komisyonu’nun kasasından çıkmasına karar verdi.

   

  İspanya Maliye Bakanı Elena Salgado, fona Avrupa’dan gelen toplam tutarın en az yarısı da kadar da IMF’in destek vereceğini belirterek bu miktarın 250 milyar euroyu geçebileceğinin işaretini verdi.    

   

  Avrupa Birliği ekonomi ve mali işlerden sorumlu üyesi Olli Rehn, “Bu büyük adım euroyu kurtarmak için neler yapabileceğimizi kanıtladı” dedi.

   

  Avrupa Birliği Komisyonu Başbakanı Jose Manuel Barroso ise, “Yaklaşık 750 milyar euro değerindeki acil yardım fonuyla, euro bölgesi yeniden yatırımcıların güvenini kazanmaya başladı” diye konuştu.

   

  EURO YÜKSELİYOR          

   

  Geçen haftayı dolar karşısında diz çökerek kapatan ve euro, bu kararın ardından Asya’daki işlemlerde dolar karşısında 1.2907’ye kadar yükseldi. Euro, Avrupa’daki borç krizin küresel piyasaları, iki yıl önce batan ABD’li yatırım bankası Lehman Brothers gibi etkileyeceği endişeleri arasında,geçen hafta 1.2523 ile son 14 ayın en düşük seviyesine gerilemişti.

   

  Brüksel kurtarma fonuna yönelik anlaşmanın imzalanmasının ve Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) euro bölgesindeki tahvil piyasalarına müdahale edebileceğinin açıklamasının ardından, Asya borsaları yükselirken, bunu Avrupa’daki piyasalar takip etti.

    

  ECB DE DEVREDE  

  Paket ile birlikte ECB de, euro bölgesi üyelerinin tahvillerini satın almaya ve bu tahvilleri karşılık olarak kabul etmeye karar verdi.

   

   ECB ayrıca ABD Merkez Bankası (Fed) ile koordineli hareket edileceğini ve bu bankayla dolar takas kanalının (swap) açık tutulacağını açıkladı.

   

  ECB'nin bu kararından sonra, Avrupa'daki merkez bankaları tahvil alınımına başlayacaklarını da belirtti.      

   

  Almanya ve Finlandiya merkez bankaları, Pazartesi günü eurodaki düşüşü dengelemek ve borç krizinin yayılmasını engellemek için devlet tahvili satın almaya başlayacaklarını açıkladı.

   

  Finlandiya Merkez Bankası sözcüsü, “Euro bölgesindeki bütün merkez bankaları tahvil satın alma sürecine dahil olacak” derken, İtalya Merkez Bankası da zor durumda olan ülkelerin tahvillerini satın almaya odaklanacaklarını açıkladı.

   

  ABD Başkanı Barack Obama da Brüksel’deki toplantıyla yakından ilgilendi ve Pazar günü hem Almanya Başbakanı Angela Merkel hem de Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile birkaç kez telefon görüşmesi yaptı.

   

  Acil yardım fonu, Merkel’in Alman Senatosu’nda, dün gerçekleşen yerel seçimlerden sonra koalisyon çoğunluğunu kaybetmesinin ardından açıklandı.

   

  Alman Bild gazetesi, Pazar günü Kuzey Ren Vestfalya’daki seçimlerde, kızgın Alman seçmenlerin Almanya’nın ilk başta karşı çıkmasına rağmen, sonrasında Yunanistan’a sağlanacak yardımı onaylaması yüzünden Merkel’i cezalandırdığını yazdı.

   

  YUNANİSTAN PAKETİNİN ŞARTLARI ESAS ALINACAK

   

  Euro tarihinin en büyük yardım fonu için, Yunanistan için belirlenen şartların esas alınacağı belirtildi. Bu şekilde üç yıllık süreçte kredi talep eden ülkeden büyük bütçe kesintilerine gitmesi ve farklı ekonomik reformlar gerçekleştirmesi istenecek.

   

  Fransa Maliye Bakanı Christine Lagarde, “Bu fonun spekülatörleri düelloya davet ettiklerini” dile getirdi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı