Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Euro bölgesinde yabancı yatırım arttı

  WSJ
  18 Şubat 2011 - 14:04Son Güncelleme : 18 Şubat 2011 - 12:11

  Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) yayımladığı verilere göre, euro bölgesi borç krizi ve bankacılık sektöründeki kronik sıkıntılara rağmen, Aralık ayında da yabancı yatırım çekmeye devam etti.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor                      

   

  Euro bölgesine Aralık’ta gelen sermaye akışı 37.5 milyar euro oldu. Kasım ayında bu miktar 13.1 milyar euroydu. Bu miktarın 28.7 milyar eurosu ise ekonomik sıkıntı içindeki üyelerin tahvil satışlarından geldi.    

   

  ECB, bu sermaye akışının daha çok devlet tahvili piyasasına yöneldiğini ve kısa vadeli olduğunu açıkladı.

   

  Aylık sermaye akışına yönelik veriler genelde dalgalı bir seyir izlerken, euro bölgesindeki tahvil piyasasına yönelik uluslararası yatırımcı ilgisinin geçen yılın büyük bir kısmında azaldığı görüldü. Bunda euro bölgesinin yüksek kamu borcu sorunu ve bazı üyelerin borçlarını ödeyemeyecek duruma gelmesinin de büyük etkisi oldu.

   

  Euro bölgesinin 17 ülkesinin mevsimsel etkilerden arındırılmış toplam cari açığı, Aralık ayında, Kasım’daki 10.5 milyar euroluk seviyeden 13.3 milyar euroya yükseldi. Bütün bir yılı özetleyen ECB, euro bölgesinin 2010’daki cari açığının yaklaşık 56.4 milyar euro olduğunu açıkladı. Cari açık, 2009’da 51.4 milyar euroydu ve euro bölgesinin GSYİH’sinin yüzde 0.6’sına denk geliyordu.

   

  On iki aylık toplam değerlendirme sonucunda, euro bölgesinin tahvil piyasasına gelen sermaye akışının, 2009’daki 284.7 milyar eurodan, 154.8 milyar euroya gerilediği görüldü.

   

  *Bu yazı WSJ’de “Euro Zone Attracts More Foreign Investment” başlığıyla yayımlanan haberden derlenmiştir.

   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet

   

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetEkonet

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı