Euro Bölgesi’nde ‘mali işlem vergisi’ kararı delilik olur

Hürriyet Haber
27 Ocak 2012 - 00:00Son Güncelleme : 27 Ocak 2012 - 01:31

İngiltere Başbakanı David Cameron, Euro Bölgesi’nin uygulamaya hazırlandığı mali işlem vergisini ‘delilik’ olarak nitelendirdi.

İsviçre’nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nun ikinci gününde konuşan Cameron, “Böylesi bir dönemde ekonomilerimizi büyütme fikri bile başlı başına bir delilik. Mali işlem vergisi devreye girerse Avrupa Birliği’nde (AB) her yıl 200 milyar Euro’luk açık olur” dedi. Avrupa’nın asıl sorunu olarak gördüğü rekabetsiz ortam için “Avrupa’nın aşil topuğu” benzetmesini yapan Cameron, “Avrupalı liderlerin artık düşünmeyi bırakıp somut adımlar atma vakti geldi. Rekabetsiz ortam büyümemizi engelleyen aşıl topuğu gibi” diye konuştu.

Piyasalar Euro’dan uzaklaşır

Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan mali işlemler vergisine ilişkin raporu hatırlatan Cameron, şu bilgileri verdi: “Rapora göre, finansal işlem vergilerinin, Avrupa Birliği’nin (AB) Gayri Safi Yurtişi Hasılası’nda 200 milyar Euro’luk bir kayba yol açabileceği uyarısı yapılıyor. Bu durumda da 500 bin kişinin işini kaybetmesine ve bazı ülke piyasalarının yüzde 90’ının Euro Bölgesi’nden uzaklaşabileceği belirtiliyor. Almanya, Fransa ve diğer AB ülkeleri, elbette İngiltere olmadan bu uygulamayı devreye sokabilir. Tabiki finans sektörünün kendi payını ödemesi gerekiyor. İngiltere’de biz bunu banka vergileri ve damga vergileriyle Euro Bölgesi’nin yapmak istediğini uygulamış oluyoruz. İsteyen ülkeler bu uygulamayı kendileri de gerçekleştirebilir. Ancak sorun sadece finansal işlem vergisi değil. Asıl sorun, borç kriziyle mücadele eden, düşük büyüme oranına sahip Euro Bölgesi.”
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı