Gündem Haberleri

  Euro artan kaygılarla son 4 yılın dibinde

  EkoNet
  18.05.2010 - 10:04 | Son Güncelleme:

  Avrupa'daki borç krizinin yayılacağı ve alınan kemer sıkma önlemlerinin büyümeye olumsuz etki edeceği endişesi euroyu son dört yılın en düşüş seviyesine çekti. Asya borsaları da olumsuz havayla gerilerken, içeride euro/TL 1.90 seviyesinde bulunuyor.

   Asya'daki işlemlerde 1.2234 seviyesine kadar düşen euro/dolar paritesi, Avrupa'daki işlemlerde hafif toparlanarak 1.23 seviyesine kadar toparlandı.

   

  Yatırımcıların riskli varlıklara yönelik iştahındaki azalmaya paralel olarak gerileyen euro, dolar karşında gördüğü bu fiyatla Nisan 2006'dan beri gördüğü en düşük seviyeye inmiş oldu. 

   

  İç piyasada ise dolar 1.56, euro ise 1.91 liradan haftaya başladıktan sonra daha sonraki işlemlerde sırasıyla 1.5440 ve 1.8990 seviyelerine gevşedi.

   

  ACİL YARDIM FONU DA YETMEDİ

  Eurodaki değer kaybı geçen hafta Avrupa'da açıklanan borç sorunu yaşayan ülkelerdeki sorunların bölgedeki diğer ülkelere sıçramasını engellemeye yönelik yaklaşık 750 milyar euro tutarındaki acil yardım fonu mekanizması kararına rağmen yaşandı.

        

  Analistler bu paketin de piyasalarda yeniden güven tesis edilmesi için yeterli olmadığını belirtiyor.

   

  Tokyo merkezli Mitsubishi UFJ Bankası'nın kıdemli döviz analisti Hideaki Inoue gelişmelerle ilgili Dow Jones Newswires'a yaptığı değerlendirmede, "Euronun sırtında kambur olan sadece Yunanistan'ın borcu değil, aynı zamanda bu borç krizinin kıtada daha fazla yayılmasından kaynaklanan korkudur" dedi.

   

  KEMER SIKMA ÖNLEMLERİ KORKUTUYOR

  Bununla birlikte İspanya, Portekiz, İtalya ve Fransa'dan gelen kemer sıkma önlemlerini Avrupa'daki büyümeyi önümüzdeki dönemde yavaşlatacağı beklentisi de olumsuz havanın yayılmasına katkıda bulundu.

    

  Sidney merkezli National Australia Bank analistlerinden John Kyriakopoulos, "Euro bölgesinde alınan sert kemer sıkma önlemlerinin bölgedeki büyümeyi yavaşlatacağına yönelik kaygıların etkisi sürüyor" dedi.

   

  BORSALAR KARARSIZ

  Euro bölgesindeki kemer sıkma önlemlerinin iharacata dayalık büyüme modeli sürdüren Asya ülkelerindeki hisse senetleri piyasalarının değer kaybetmesine neden olurken, Avrupa'da ise hafif yükselişler yaşandı.

   

  Asya'da Japonya Nikkei 225 Endeksi yüzde 2.2 değer kaybederken, Hong Kong Borsası yüzde 2.2, Şanghay Borsası yüzde 5, Güney Kore Borsası yüzde 2.6 ve Avustralya Borsası ise yüzde 3 geriledi. Avrupa'da ise önde gelen ekonomilerin borsalarının ilk seans işlemlerinde yüzde 1'e yaklaşan artışlar görüldü.

   

  İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB) ise ilk işlemlerde gerileme sınırlı kaldı. İMKB ilk seansı 305 puanlık gerilemeyle yaklaşık yüzde 0.6 düşüşle kapattı.

   

  Öte yandan Avrupa ekonomisine ilişkin kaygılar ABD ham petrolünün varil fiyatının 70 dolara yaklaşmasına neden oldu. Cuma günü yüzde 4 gerileyerek 71.61 dolara inen ABD ham petrolünün Haziran ayı teslimi varil fiyatı bugün ise 1.35 dolar azalarak70.26 dolar oldu. ABD ham petrolünün varil fiyatı bir ara 69.82 doları görerek, 5 Şubat'tan bu yana en düşük seviyesine indi.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı