« Hürriyet.com.tr
MENÜ

EURO 2012 elemelerinde son durum

Euro 2012 Eleme Grupları'nda maçların tamamlanmasının ardından Avrupa Şampiyonası'na direkt katılacak takımlar ve play-off oynayacak ikinciler belli oldu.

hurriyet.com.tr - DHA
SON GÜNCELLEME

PLAY-OFF KOMEDİSİ

A Milli Futbol Takımımız 59. dakikada Burak Yılmaz'ın golüyle Azerbaycan'ı 1-0 mağlup etti. Ay-yıldızlılar, Almanya'nın da Belçika'yı 3-1'lik sonuçla devirmesiyle A Grubu'nu ikinci sırada tamamlayarak play-off'lara katılmaya hak kazandı. Türkiye Futbol Federasyonu resmi internet sitesinde önce A Milli Takımımızın yarın gerçekleştirilecek play-off kura çekimine seri başı olarak katılacağını duyurdu ancak daha sonra apar topar kaldırdı. Bugün UEFA'da yapıaln açıklamada ise Türkiye'nin değil İrlanda Cumhuriyeti'nin seri başı olduğu duyuruldu.

Euro 2012 Grup Elemeleri sonrasında oluşan son durumlar şöyle:

EURO 2012'YE DİREKT KATILAN TAKIMLAR

A Grubu: Almanya
B Grubu: Rusya
C Grubu: İtalya
D Grubu: Fransa
E Grubu: Hollanda
F Grubu: Yunanistan
G Grubu: İngiltere
H Grubu: Danimarka
I Grubu: İspanya
EN İYİ GRUP İKİNCİSİ: İsveç (E Grubu)

İŞTE TÜM MAÇLARIN SONUÇLARI VE GRUPLARDA OLUŞAN PUAN DURUMU

PLAY-OFF'A KALAN 8 GRUP İKİNCİSİ

A Grubu: Türkiye
B Grubu: İrlanda
C Grubu: Estonya
D Grubu: Bosna-Hersek
F Grubu: Hırvatistan
G Grubu: Karadağ
H Grubu: Portekiz
I Grubu: Çek Cumhuriyeti

9 grup birincisi ve en iyi 1 grup ikincisi (İsveç), play-off'larda tur atlayacak 4 takım, ev sahipleri Ukrayna ve Polonya ile birlikte toplam 16 takım 8 Haziran - 1 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek EURO 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda mücadele edecek.

PLAY-OFF TAKVİMİ

Play-off eşleşmelerinin kura çekimi 13 Ekim Perşembe günü Polonya'nın  Krakow kentinde TSİ 14.00'de yapılacak. Bütün gruplar arasındaki en iyi ikinci hariç, 8 grup ikincisinin  katılacağı ve finallere gidecek son 4 takımın belli olacağı play-off'ta ilk  maçlar 11 veya 12 Kasım'da, rövanşları ise 15 Kasım'da oynanacak. Şampiyonaya katılacak 16 takımın belirlenmesinin ardından 2 Aralık'ta Ukrayna'nın başkenti Kiev'de grup kuraları çekilecek. Dörder takımın 4 ayrı grupta mücadele edeceği 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda maçlar 8 Haziran-1 Temmuz 2012'de oynanacak.


Bunları da Beğenebilirsiniz