Gündem Haberleri

  Euro 1.43’e dayandı, dolar 1.19 YTL’ye indi

  Hürriyet Haber
  02.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Euro’nun zirve yolculuğu haftanın ilk gününde 1.43 dolar seviyesi ile damga vurdu. Dolar karşısında tarihi seviyelere soluksuz koşan Euro dünde 1.4281 ile zirvesini yeniledi.

  Dolar bizde de değer kaybetti ve bankalar arası piyasada alımda 1.19 YTL seviyesine indi. ABD Merkez Bankası’nın faiz indiriminin ardından dolardan kaçan yatırımcılar eşliğinde güç kazanmaya başlayan Euro’ya ilgi giderek artıyor. Haftanın ilk gününde Asya ve Uzakdoğudaki işlemler eşliğinde yeni zirvesini test ederek başlayan Euro/dolar paritesinin yeni zirvesine taşıyan nedenlerden biri de Ortadoğu ülkeleri oldu. Dolar cinsi para birimine endeksli olan Suudi Arabistan, Umman, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerin dolardan vazgeçecekleri söylentisi dolaşmaya başladı. İşte bu söylenti Euro’yu zirveye taşıyan bir unsur oldu. Ancak Suudi Arabistan bu söylentileri yalanladı.

  EURO ZİRVEDEN DÖNDÜ: Euro’nun dünkü zirvesinin ardından Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Jean Claude Trichet, Malta’da yapılan bir konferansta Euro’nun uluslararası kullanımını desteklemediğini belirterek "ABD güçlü dolar istiyor" açıklamasında bulundu. Bu söylemler Avrupa Komisyonu Ekonomik ve Mali İşlerden sorumlu üye Joaquin Almunia tarafından da tekrar edildi. Bunun ardından Euro zirve seviyelerden gerileyerek 1.4210 seviyelerine geriledi.

  DOLAR 1.19 YTL’Yİ TEST ETTİ: Doların tüm para birimleri karşısındaki değer kaybı devam ederken YTL karşısında da dün bankalar arası piyasada alımda 1.19 YTL düzeyine indi. Serbest piyasada satışta 1.1950 YTL’yi gören dolar, Trichet’nin açıklamaları sonrası değer kazandı. Böylece bizde dolar 1.2080 YTL’ye çıktı. Dolar serbest piyasada günü 1.2060 YTL’den tamamladı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı