ANKARA HABERLERİ

Ette KDV yüzde 1’e indirilmeli

Hürriyet Haber
15 Mayıs 2010 - 00:00Son Güncelleme : 14 Mayıs 2010 - 19:23

TOBB Ticaret Borsaları Konseyi, ette KDV’nin yüzde 8’den yüzde 1’e indirilmesini, hayvansal yem girdilerinde ve gübrede KDV oranının da yüzde 1’e çekilmesini istedi.

Hürriyet Haber

TÜRKİYE Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ticaret Borsaları Konseyi, ette KDV’nin yüzde 8’den yüzde 1’e çekilmesini istedi. Et ve süt hayvancılığına gerekli teşviklerin verilmesini talep eden TOBB Ticaret Borsaları Konseyi, hayvansal yem girdilerinde ve gübrede KDV oranının da yüzde 1’e çekilmesi gerektiğini vurguladı. TOBB Ticaret Borsaları Konsey Toplantısı TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Tarım ve Köyişleri Bakanı M.Mehdi Eker ile TOBB Yönetim Kurulu Üyeleri, Konsey Başkanı Nejat Ekrem Basmacı ve Konsey üyelerinin katılımıyla Ankara’da gerçekleştirildi.
Uzun vadeli hedefler
Türk ekonomisinin ve özellikle tarım sektörünün sorunları detaylı biçimde görüşüldüğü konsey toplantısı sonrasında ortak bildiri yayımlandı. Türkiye’nin büyükbaş ve küçükbaş hayvan varlığının tam olarak bilinmediğinin vurgulandığı ortak bildiride bakanlıkça uygulanan numaralama ve kayıt sistemi daha etkin hale getirilmesi gerektiği vurgulandı.

Hayvancılığa önem verilmeli

Sektörün  talepleri şöyle sıralandı: Hayvancılık sektöründe üretime önem verilmeli, küçük yaştaki hayvanlar ve damızlık hayvanların kesimi teşvik yoluyla engellenmeli ve bu sektördeki kayıtdışılık önlenmeli. Et ve süt hayvancılığına gerekli teşvikler verilmeli. Ette KDV yüzde 8’den yüzde 1’e indirilmeli. Yem girdilerinde ve gübrede KDV oranı yüzde 1’e çekilmeli. Kayıt dışının önlenmesi için et için teşvik primi verilmeli. GAP, DAP ve KOP projeleri bir an önce faaliyete geçirilmeli, üretim planlaması yapılmalı ve özellikle endüstri bitkilerinin üretimi azami düzeye çıkarılmalı. Projelerin tamamlanması ile üretim artacağından, ürün naklinin sağlanması için lojistik sektöre de önem verilmeli.
EBK’ya yeni bir misyon verilmeli
E-t ve Balık Kurumu’na (EBK) yeni bir misyon verilerek, Kurum müdahale ve düzenleme kurumu haline dönüştürülmeli. Bu kapsamda, üretimi ve tüketimi dengeleyecek istikrarlı bir fiyat politikası oluşturulmalı. Mera Kanunu yeniden güncellenmeli ve meraların besicilik yapmak isteyen yatırımcılara açılması sağlanmalı.  Sertifikalı tohum üretimi artırılmalı ve kullanımı yaygınlaştırılmalı. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı uhdesinde bulunan hayvan park pazar yerleri daha modern hale getirilerek, ticaret borsaları ile birlikte bir proje kapsamında değerlendirilmeli.  Modern hale getirilen canlı hayvan pazar yerlerinde e-ticaret yapılmalı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Ette KDV yüzde 1’e indirilmeli haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:04
  • Guneş
   05:55
  • Öğle
   13:04
  • İkindi
   16:51
  • Akşam
   19:51
  • Yatsı
   21:28
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı